79. rocznica wyzwolenia obozu KL Stutthof uczczona w Gdańsku
W hołdzie pamięci: 79 lat od wyzwolenia obozu w Stutthofie

Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Stutthofie odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę jego wyzwolenia. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, która złożyła kwiaty na rzecz ofiar tego mrocznego miejsca w imieniu Premiera RP Donalda Tuska oraz własnym.

  1. Obóz Stutthof był pierwszym hitlerowskim obozem na terenach Polski, założonym 2 września 1939 roku.
  2. Przez ponad 5 lat przez obóz przewinęło się około 110 tys. więźniów z 28 różnych państw.
  3. Szacuje się, że liczba ofiar obozu wynosi między 63 a 65 tysięcy osób.
  4. Muzeum Stutthof w Sztutowie, założone w 1962 roku, kontynuuje misję edukacyjną i upamiętniającą.

W pierwszych dniach września 1939 roku, niemieckie władze nazistowskie przetransportowały do Stutthofu pierwszych polskich więźniów. Byli to głównie duchowni, nauczyciele, a także aktywiści społeczni i polityczni z Wolnego Miasta Gdańska oraz Pomorza Gdańskiego. Wśród nich znajdowało się około 150 osób, z których wiele straciło życie podczas egzekucji w pierwszych miesiącach funkcjonowania obozu.

Uroczystości rocznicowe stanowią przypomnienie o tragicznych wydarzeniach i ogromnym cierpieniu, jakie miało miejsce w Stutthofie. Działania te mają na celu nie tylko oddanie hołdu ofiarom, ale również edukację obecnych i przyszłych pokoleń o skutkach nienawiści i totalitaryzmu.

Miejsce, jakim jest Muzeum Stutthof, pełni rolę przypominającą o potrzebie pokoju i tolerancji w społeczeństwie. Znajdujący się tam Pomnik Pamięci i Męczeństwa nieustannie przypomina o ponurej historii i konieczności dbania o lepszą przyszłość. W dniu dzisiejszym, kiedy to wspominamy wyzwolenie obozu, pamięć o jego ofiarach pozostaje równie ważna, co kiedyś.


Na podst. Urząd Wojewódzki w Gdańsku