Otwarcie własnego sklepu internetowego to marzenie wielu osób. Jest je stosunkowo łatwo spełnić — dużo łatwiej niż otwarcie tradycyjnego stacjonarnego sklepu. Własny E-sklep może być też dobrym pomysłem na zmienienie swojego życia oraz kariery zawodowej, która często jest trudna i nam nie odpowiada. Prowadzenie własnego sklepu internetowego może być również pomysłem na stworzenie własnego biznesu oraz zarabianie poprzez pracę na własne konto. W tym tekście przedstawiamy jak założyć taki sklep internetowy, jakie plusy ma to rozwiązanie oraz jak prowadzenie własnego sklepu internetowego może zmienić nasze życie.

Jak założyć sklep internetowy?

Założenie sklepu internetowego to pierwszy krok na drodze do otworzenie naszego własnego biznesu. Mamy w tej sytuacji kilka opcji. Pierwszą są kreatory witryn online które umożliwiają również stworzenie sklepu internetowego. Możemy wybierać w nich gotowe szablony, edytować je lub otworzyć stronę internetową samodzielnie. Są one łatwe w obsłudze, nie musimy znać się na kodowaniu, a wszystko odbywa się na zasadzie “przeciągnij i upuść” czyli na graficznym przestawianiu elementów na witrynie. Kreatory stron internetowych umożliwiają darmowe założenie sklepu internetowe lub wykupienie płatnych opcji, dzięki którym będziemy mieli dostęp do większej ilości szablonów czy bardziej zaawansowanych funkcji sklepu.

Nasz sklep internetowy możemy również założyć bezpośrednio na portalu aukcyjnym takim jak np. Allegro czy Ebay. W tej opcji płacić będziemy jedynie procent od sprzedaży. Na takich portalach nie musimy dbać o promocję lub możemy traktować ją jako dodatkową czynność, a sprzedawać będziemy głównie klientom danego serwisu aukcyjnego. Ostatnią opcją jest stworzenie dedykowanej witryny internetowej — sklepu internetowego. Możemy zrobić to np. u freelancerów czy w agencjach marketingowych. Dzięki temu otrzymamy niezależną i własną witrynę, poprzez którą będziemy mogli profesjonalnie sprzedawać produkty bez płacenia np. abonamentu czy ograniczeń, jakie nakładają na nas kreatory stron online.

Koszty i finanse potrzebne na założenie e-sklepu

Koszty i finanse to bardzo ważny element — dla wielu osób wręcz decydujący podczas zakładania własnego sklepu internetowego. Ten rodzaj biznesu daje wiele opcji do wyboru od bezkosztowego założenia e-sklepu poprzez użycie dużych ilości pieniędzy. Najtańszą opcją będzie skorzystanie z darmowych gotowych sklepów internetowych np. w kreatorach witryn, które będą najprostsze i będą posiadały pewne ograniczenia takie jak np. ilość produktów, które możemy dodać do sklepu czy ilość szablonów graficznych do wyboru. Drugim ekonomicznym rozwiązaniem jest skorzystanie z portalu sprzedażowego typu Allegro, gdzie również nie musimy inwestować dużych środków na start. W tych opcjach nie będziemy musieli przeznaczać na założenie sklepu żadnych środków.

Nieco droższymi opcjami, które kosztować będą ok. kilkuset złotych rocznie, jest wykupienie pakietu płatnego np. premium w kreatorach witryn i skorzystanie z bardziej zaawansowanych gotowych sklepów online lub zlecenie wykonania go np. freelancerowi. Najbardziej zaawansowane serwisy wykonywane przez agencje IT kosztować mogą od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale posiadać będą swój help desk, system przyjmowania płatności, systemy magazynowe obliczające stany itp.

Zarabiaj na sklepie internetowym

Ważną częścią kosztów prowadzenia sklepu internetowego jest marketing i promocja. Korzystając z platform sprzedażowych, nie musimy dodatkowo promować swojego sklepu, co jest tylko dodatkową opcją. Jeśli jednak chcemy to zrobić lub posiadamy dedykowany sklep - bezkosztowo, możemy samodzielnie wdrażać marketing szeptany, tworzyć profile w social mediach czy dodawać ogłoszenia na forach internetowych. W cenie kilkudziesięciu złotych będziemy mieli do wyboru reklamę na Facebooku czy w Google i dotarcie do kilkuset — kilku tysięcy osób z reklamą naszego e-sklepu. W tej cenie możemy również zlecić np. promocje influencerom lub wykupić artykuł sponsorowany na portalu tematycznym. Jeśli dysponujemy budżetem powyżej kilkuset złotych miesięcznie, możemy zlecić promocje np. agencjom marketingowym, które będą miały dla nas wiele opcji do wyboru. Warto także zwrócić uwagę na konieczność pozycjonowania sklepu internetowego. Do tego potrzebna będzie dobra agencja SEO z Gdańska

Dropshipping

Ciekawym rodzajem handlu w internecie jest dropshipping. Polega on jedynie na znajdowaniu klientów oraz podwykonawców i zamawianie towaru bezpośrednio z hurtowni z dostawą do naszego klienta. W ten sposób fizycznie nie kupujemy towaru, nie przechowujemy go i nie wysyłamy do klienta, a jedynie pośredniczymy. W taki sposób możemy sprzedawać wiele przedmiotów bez inwestowania dużych sum pieniędzy czy posiadania jakichkolwiek środków.

Dlaczego warto — Plusy i korzyści

Prowadzenie własnego sklepu internetowego ma wiele plusów oraz korzyści, które mogą zmienić nasze życie. Pierwszym z nich jest możliwość rozpoczęcia prowadzenia własnego biznesu i przejścia z zatrudniania tradycyjnego “na swoje”. Praca w taki sposób jest dużo bardziej motywująca i daje zupełnie inną satysfakcję. Budowanie własnej marki daje też dużo większe możliwości, o co trudno w większości firm stacjonarnych. Pracując w ten sposób, możemy również wykonywać obowiązki według własnego uznania, pracować dowolną ilość godzin dziennie, pracować, kiedy chcemy i przeznaczać na tę czynność tyle czasu ile uznamy za stosowne. Prowadzenie własnego sklepu w internecie to również możliwość rozwijania się w dowolnej branży np. związanej z naszym hobby czy wykształceniem, o co również czasami trudno w pracy na etacie. Pracować w ten sposób możemy legalnie i oficjalnie np. zakładając firmę, jeśli obroty będą odpowiednio duże i zdecydujemy się, aby prowadzenie sklepu internetowego było naszym podstawowym zajęciem. Do korzyści możemy również zaliczyć fakt, że pracować w ten sposób możemy elastycznie i np. traktować zajęcie jak dodatkowe czy główne według potrzeby i naszej sytuacji.

Samo założenie sklepu internetowego od strony technicznej również nie jest trudne i zarezerwowane np. jedynie dla osób znających się na kodowaniu czy it. Obecnie istnieje wiele opcji, w których możemy łatwo stworzyć samodzielnie taki sklep lub zlecić jego założenie i otrzymać gotową witrynę, na której możemy rozpocząć sprzedaż i skupić się jedynie na tym zajęciu. Jest to ważny plus, gdyż w wielu innych biznesach konieczne jest posiadanie konkretnej wiedzy technicznej.