IKM Gdańsk: Oliwska magia od Lokalnego Przewodnika

2 min czytania

**Michał Ślubowski, Lokalny Przewodnik po Oliwie podzielił się z nami czterema zdjęciami, które definiują magiczny klimat Oliwy. O pierwszym z nich możecie przeczytać na naszym facebookowym profilu: facebook.com/IKMgdansk, a kolejne trzy historie znajdziecie poniżej. **

Potok Oliwski niedaleko Młyna IX

Potok jest organicznie związany z Oliwą i jej początkami. Nie bez powodu cystersi zostali osadzeni przy gęsto zalesionym terenie, zaraz przy korycie Potoku Oliwskiego. Zakonnicy, mający w swoją definicję wpisaną ciężką pracę, byli mistrzami budownictwa oraz inżynierii. Zakon był więc zainteresowany rozwojem technologii, która mogła być przydatna w nowym miejscu i przy okazji transferowali wszystkie nowinki techniczne do nowych krain. Jedną z ulubionych cysterskich metod ujarzmiania sił natury było koło młyńskie Europa właśnie cystersom zawdzięcza udoskonalenie i ponowne po czasach rzymskich rozprowadzenie go po kontynencie.

Pierwsze koncepcje miast-ogrodów pojawiły się w XIX wieku. Chociaż Oliwa nigdy nie była celowo planowana w tym kierunku, niewiele gdańskich dzielnic ma tak wybitnie ogrodowy charakter. Koniec końców, ogród opatów był ich oczkiem w głowie już wieki temu, a Park Oliwski do dzisiaj jest najpiękniejszym publicznym parkiem miasta. Dodatkowo Oliwę otula las, a większość domów i willi posiada swoje ogródki. Jeśli dodać to tego jeszcze nazwę jednej z oliwskich ulic Kwietna to maluje nam się wyjątkowo kolorowy i pachnący obraz dzielnicy Oliwa.

Z wysokości jak na dłoni widać Oliwę w pigułce. W samym sercu znajduje się sięgający średniowiecza klasztor cystersów. Wokół znajduje się zabudowa, która reprezentuje cały przekrój historii dzielnicy: od klasztornej wsi, przez kurort i dzielnicę Wolnego Miasta Gdańska, aż do osiedla z wielkiej płyty. A nad wszystkim górują zalesione wzgórza Lasów Oliwskich…

Po więcej historii z Oliwy i pozostałych dzielnic Gdańska zapraszamy na prowadzonego przez Michała bloga Gedanarium: https://atlastrojmiejskichosobliwosci.pl/

Polecamy również książki autorstwa Michała: “Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” oraz “Gdańskie makabreski”, będące zbiorem “upiornych” wydarzeń z historii miasta.

Instytut Kultury Miejskiej, ikm.gda.pl/, ikm.gda.pl/2020/04/24/oliwska-magia-od-lokalnego-przewodnika/

Autor: krystian