Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Zwierzę leżało na chodniku przed wejściem na peron PKM przy alei Żołnierzy Wyklętych. Zauważył je pasażer i o pomoc poprosił strażników miejskich. Mundurowi przekazali ssaka specjaliście.
Nietoperz PKM Niedźwiednik - Ref III - 2020-06-04 foto01

Czwartek, 4 czerwca. Kilka minut przed godziną 10.00 na numer 986 wpłynęło zgłoszenie o nietoperzu leżącym w pobliżu przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik. Dyżurny na miejsce skierował funkcjonariuszy z Referatu III.

Nietoperz leżał na chodniku przed wejściem na peron kolejki. Miał rozłożone skrzydła i nie poruszał się. Sprawiał wrażenie martwego. Kiedy wkładaliśmy go do pudełka, nagle zaczął się ruszać i popiskiwać – mówi młodszy inspektor Małgorzata Januszewska.

Nietoperze są gatunkiem chronionym. Nie było też wiadomo, w jakim stanie znajduje się zwierzę. Mundurowi przekazali znalezionego ssaka przedstawicielowi Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Większość gatunków nietoperzy nie radzi sobie ze startowaniem z płaskich powierzchni, trawników czy krzaków. Zwierzę potrzebuje przestrzeni do rozpędu. Najlepiej posadzić je na drzewie lub elewacji budynku, przynajmniej na wysokości naszych oczu. Uwaga! Wcześniej zawsze trzeba ubrać rękawicę! Jeśli nic nie dolega nietoperzowi, to na pewno odleci. W żadnym wypadku nie należy go podrzucać!

Czytaj również: Niecodzienny gość w straży