Jak wygląda badanie lekarskie do pracy?

Rozpoczynasz nową pracę i zastanawiasz się, jak wygląda badanie lekarskie do pracy? Czy musisz je wykonać? A może wystarczy takie wykonane u poprzedniego pracodawcy? Na te pytania odpowiem w poniższym artykule. Już na wstępie zaznaczę, że badania lekarskie są obowiązkowe do zlecenia przez pracodawcę i obowiązkowe do wykonania przez pracownika (przyszłego i aktualnego). Całość precyzuje kodeks pracy (rozdział VI — Profilaktyka i Ochrona Zdrowia).

Badania w pigułce

Badania lekarskie dzielą się na wstępne, okresowe i kontrolne. Obowiązkowym badaniom lekarskim wstępnym podlegają więc wszystkie osoby przyjmowane do pracy lub zmieniające stanowisko na takie, w których występują czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe. Jeśli posiadasz aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania pracy na danym stanowisku, w warunkach spójnych z nowo podjętym stanowiskiem, a od rozwiązania umowy nie minęło więcej niż 30 dni — nie ma konieczności wykonywania badań, poprzednie orzeczenie może zostać uznane.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez ważnych badań lekarskich. Badania okresowe wykonywane są w momencie, gdy kończą się poprzednie badania lekarskie pracowników już zatrudnionych. Istotne jest zachowanie ciągłości. Badania kontrolne zlecane są w przypadku nieobecności spowodowanej chorobą w okresie dłuższym niż 30 dni. Czas wykonywania badań wliczany jest do czasu pracy. Skierowanie na badania wręcza pracodawca.

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem badań?

Badania odbywają się na podstawie wydanego przez pracodawcę skierowania. Twoim zadaniem jako pracownika lub kandydata do pracy jest stawienie się na badania w określonym terminie (zazwyczaj pracodawcy wręczają skierowanie, a zadaniem pracownika jest umówienie się na badania w dogodnym terminie).

Warto dodać, że obowiązkiem pracodawcy jest zlecenie badań medycyny pracy. Pracownik zatem nie ponosi żadnych kosztów. Pracodawca ma podpisane umowy z określonymi placówkami — przy rejestracji upewnij się więc, że wiesz gdzie odbędą się badania.

Podczas procesu rejestracji ważne jest wskazanie nie tylko Twoich danych osobowych. Istotna jest też nazwa stanowiska i wskazane czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe. Nie musisz znać ich na pamięć- wszystko jest wyraźnie napisane na wręczonym skierowaniu.

Warto dodać, że skierowania mogą być wręczane papierowo, coraz popularniejsze jednak są e-skierowania, które nie wymagają wydruku. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania podmiotów przeprowadzających badania i modelu współpracy z pracodawcą.

Jak wygląda badanie lekarskie do pracy?

Podczas rejestracji dostajesz informację, do jakich lekarzy musisz udać się podczas badań. Wszystko zależy od rodzaju i ilości wskazanych czynników. Jeśli Twoja praca wymaga używania komputera- zostaniesz skierowany do okulisty, jeśli prowadzenia samochodu- udasz się na badania psychotechniczne.

Ostatnim badaniem (lub jedynym, jeśli pracodawca nie wskazał czynników dla danego stanowiska) jest zawsze konsultacja lekarza medycyny pracy, który wydaje orzeczenie. Lekarz orzeka zdolność (bądź niezdolność) do pracy na danym stanowisku.

Orzeczenie wydawane jest w 3 egzemplarzach, z których jeden zostaje w placówce, jeden jest dla Ciebie, a ostatni musisz dostarczyć do pracodawcy. Orzeczenie wydawane jest terminowo, nie dłużej niż na 5 lat.

Więcej informacji znajdziesz na https://hms-assistance24.com/