W związku z trwającym Jarmarkiem św. Dominika, policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami. Tego typu przestępcy działają najczęściej w dużych skupiskach ludzi, wykorzystują zamieszanie i tłok, oraz to, że ludzie są zaaferowani np. robieniem zakupów i zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa . Wielu takich zdarzeń można by było uniknąć. Policjanci radzą co robić, aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.

Gdańscy policjanci od początku trwania jarmarku odnotowali cztery kradzieże - dwóch portfeli, torebki oraz klasera z monetami ze stoiska handlowego. W każdym z przypadków sprawcy wykorzystywali tłok i moment, gdy sprzedawca obsługiwał klientów.

Policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami. Złodzieje kieszonkowi wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Tego typu przestępcy działają najczęściej w dużych skupiskach ludzi. W tych miejscach najłatwiej paść ofiarą kieszonkowca.

Wielu kradzieży można było uniknąć, gdyby ofiary zwróciły uwagę na to, co dzieje się wokół nich, gdyby lepiej pilnowały swoich rzeczy, gdyby miały świadomość, że złodziej czeka na naszą nieuwagę. Dlatego tak ważna w tym przypadku jest profilaktyka.

Kilka porad jak skuteczniej zabezpieczyć się przed kradzieżą:

U W A G A !

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję jako świadek, masz prawo zachować anonimowość.

Aby skuteczniej zabezpieczyć się przed złodziejami (przestępcami) poznaj ich metody działania:

ZŁODZIEJE KIESZONKOWI:

Kradzieże kieszonkowe dokonywane są przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej i placach targowych. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilku osobowych, mogą wśród nich być dzieci lub kobiety, często elegancko ubrani. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei kieszonkowych padają, mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię.

Jak działają złodzieje kieszonkowi:

* najczęściej grupowo, często w duecie, kradzieży dokonuje jeden, pozostali odwracają uwagę, ubezpieczają, przechwytują łup

* „kieszonkowcem” może być każdy: młody przystojny mężczyzna, nobliwy emeryt, bezradna staruszka, niewinnie wyglądające dziecko itp. Specjaliści tej „branży” starają się niczym nie wyróżniać.

* nie mają krepującego ruchu bagażu, ale najczęściej typową torbę, reklamówkę lub przewieszony przez rękę płaszcz, lub kurtkę

* wykorzystują ścisk na przejściach, korytarzach i kolejkach oraz tzw. gorączkę podróżną lub zakupów, zajmowanie miejsc, rozmieszczanie bagażu itp. Aranżują wtedy „nieuważne” potrącenie lub otarcie się w wyniku potknięcia.

* za upatrzoną ofiarą chodzić potrafią nawet kilka godzin, wybierając dogodną dla siebie sposobność

* skradzione portfele, saszetki są, po natychmiastowym przekazaniu ich obstawie, opróżniane z zawartości i wyrzucane.

* skradzione dokumenty i klucze do mogą być wykorzystane do okradzenia domu ofiary

Sposoby ich działania to:

* ” sztuczny tłok" - usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej.

* ” na kosę” - kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki.

* ” zza parawanu” - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę.

* ” uwaga, złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym go złodziejom.

NIE LICZ NA TO, ŻE ZŁAPIESZ KIESZONKOWCA, POSTARAJ SIĘ RACZEJ UDAREMNIĆ MU KRADZIEŻ !!!

Jak się bronić:

Kobieta:

* przechowuje niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach

* rzeczy wartościowych i portfela nie nosi w „reklamówkach” (łatwo je przeciąć)

* w torebce pieniądze, dokumenty i klucze chowa w przegródce z dodatkowym zapięciem (plastikowy zamek błyskawiczny)

* w miejscach o dużym natężeniu ruchu trzyma torebkę szczególnie mocno, aby nie zwisała swobodnie i znajdowała się z przodu.

* w trakcie zakupów stara się nie prezentować zawartości portfela.

Mężczyzna:

* nie nosi portfela ani w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza

* ma dodatkową umieszczoną w nietypowym miejscu kieszeń przeznaczoną na pieniądze.

* nie nosi portfela tak grubego, że widać go niezależnie od tego, w której jest kieszeni

* nie nosi portfela w lewej wewnętrznej kieszeni marynarki (najlepiej przełożyć do prawej) w publicznych miejscach, pamięta o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy obie ręce ma zajęte np. bagażem, zwracaj uwagę na "sztuczny tłok” w sklepie czy autobusie, również na osoby z odzieżą przewieszoną przez rękę, jest to element maskujący w czasie penetracji cudzej kieszeni.

JAK NIE DAĆ SIĘ OKRAŚĆ ?

Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, wykorzystują zamieszanie i tłok, działają w autobusach, sklepach, na dworcach. W tych miejscach:

* trzymaj torebkę z przodu, zamknięciem do siebie.

* nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu.

* klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem.

* nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki, czy spodni.

* płacąc za zakupy, nie pokazuj zawartości portfela.

* nie odkładaj torebki na ladę czy podłogę