Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Wczoraj w nocy policjanci ruchu drogowego otrzymali zgłoszenie o kierowcy, który uderzył autem w drzewo na ul. Siennej. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli uszkodzone renault i siedzącego za kierownicą auta rannego mężczyznę. Policjanci udzielili 42-latkowi pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwali pogotowie, które zabrało mężczyznę na dalsze badania.

Podczas czynności w tej sprawie policjanci ruchu drogowego ustalili, że 42-letni kierowca renault scenic jadąc ul. Sienną w kierunku ul. Stryjewskiego, z nieznanych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Badanie wykazało, że sprawca zdarzenia był pijany i miał w wydychanym powietrzu prawie 1,5 promila alkoholu.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, a także utrata uprawnień do kierowania. Za spowodowanie kolizji w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Gdańscy policjanci apelują o trzeźwą jazdę. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo utraty życia bądź zdrowia!

Pamiętajmy, że jazda w stanie nietrzeźwości wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo – ruchowej, a te alkohol zaburza najszybciej.
Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
• zmniejsza szybkość reakcji
• ogranicza pole widzenia
• powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
• powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
• powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

KIEROWCO! Pamiętaj, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2! W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia. Ponadto sąd orzeka wobec osoby decydującej się wsiąść za kierownicę po alkoholu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na okres 15 lat. Co więcej, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.