Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Policjanci codziennie prowadzą działania poświęcone walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Chociaż część obostrzeń została zniesiona kilka miesięcy temu, to w dalszym ciągu inne nadal obowiązują. Przypominamy, że cały czas mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, urzędach i środkach komunikacji zbiorowej.
W ramach codziennych służb gdańscy funkcjonariusze sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących przepisów. Do działań prowadzonych przez mundurowych włączył się także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku. Policjanci wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku prowadzą wspólne kontrole placówek handlowo-usługowych, a od dziś takie wspólne kontrole ruszają także w środkach komunikacji miejskiej.

Podczas ostatniego tygodnia gdańscy policjanci przeprowadzili prawie 900 kontroli sklepów, centrów handlowych oraz środków komunikacji zbiorowej. Z powodu lekceważącego stosunku do obowiązujących zasad wynikających z nakazów i zakazów pandemicznych w ciągu ostatnich 7 dni policjanci interweniowali wobec 2000 osób, a większość tych interwencji dotyczyła niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.
Policjanci wielokrotnie zwracali uwagę oraz pouczali, jednakże postępujący wzrost zakażeń w regionie nakazuje stosować zasadę zero tolerancji. 500 złotowym mandatem może zostać ukarana osoba nieprzestrzegająca przepisów w związku z Covid-19.
Pamiętajmy, że zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy. Pandemia nie zniknęła, a przed nami kolejna fala, której skutków można w dużej mierze uniknąć, stosując się do obowiązujących przepisów. Okres jesienny to czas zwiększonego ryzyka ekspozycji naszych organizmów na przeziębienie, a w obecnej sytuacji jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na szerzącego się niezwykle szybko wirusa. Jeśli znajdujemy się w miejscu, w którym obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, w trosce o zdrowie własne i innych osób stosujmy się do tego obostrzenia.
By zatrzymać transmisję wirusa, policjanci zapowiadają kontynuację działań i stanowcze reakcje łamanie obostrzeń pandemicznych.