Od rana policjanci gdańskiej drogówki prowadzą działania kontrolno- prewencyjne poświęcone niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Podczas działań funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa, to wykroczenia stanowiące największe zagrożenie.

Mundurowi podczas działań widoczni będą w rejonach przejść dla pieszych, ponieważ to także niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przechodzenie przez jezdnie w miejscu niedozwolonym, czy przy czerwonym świetle.

Kontrolom podlegają także wykroczenia popełniane przez rowerzystów, czy kierujących hulajnogami, oraz wobec nich.

Działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” mają na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale także uświadomienie pieszym, rowerzystom, czy użytkownikom hulajnóg elektrycznych, że oni również są odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o korzystanie z dróg w sposób zgodny z przepisami.