Dzisiaj dzik spotkany na terenach zurbanizowanych to nie jest już nic nadzwyczajnego. Dziko żyjące zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Powodów może być co najmniej kilka. Warto jednak wiedzieć, jak się wtedy zachować i kiedy zwierzę może potrzebować naszej pomocy.
Dzik stojący bokiem w głębokiej trawie

Nie panikuj! Oddal się w bezpieczne miejsce

Bogate uwarunkowania przyrodnicze oraz intensywny rozwój miasta sprawia, że dzikie zwierzęta traktują tereny zurbanizowane niemalże na równi ze swoim naturalnym środowiskiem. Doświadczenie pokazuje, że przestaje im przeszkadzać bliska obecność człowieka oraz hałas. Dlatego jeśli na swojej drodze spotkamy dzika nie należy panikować. Jeśli zwierzę jest spokojne i nie stwarza żadnego zagrożenia, to najlepiej mu nie przeszkadzać i nie próbować przepędzić. Wystarczy oddalić się w bezpieczne miejsce obserwując przy tym zachowanie zwierzęcia. Nie należy przy tym wykonywać gwałtownych ruchów.

Pomocy potrzebują zwierzęta ranne lub chore

Dzikie zwierzęta rzadko potrzebują ingerencji człowieka. Same potrafią o siebie zadbać. Powinniśmy jedynie reagować jeśli na swojej drodze spotkamy zwierzę ranne, chore lub takie, które na przykład wpadło w jakąś „pułapkę”. W Gdańsku zgłoszenia odnośnie dużych zwierząt dzikich można zgłosić: Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 58 778 60 00 / 01 oraz Gdańskie Centrum Kontaktu tel. 58 52 44 500.

plakat z dzikiem na tle budynków, obok numery telefonów do zgłaszania interencji

Nie dokarmiaj!

Jednym z częstych impulsów dla pozostania dzikich zwierząt na terenach miejskich jest mylne przekonanie pomocy zwierzętom poprzez dokarmianie. Nie wyrzucajmy resztek jedzenia w parkach i na osiedlowe trawniki. Niestety przez takie zachowanie uczymy zwierzęta, że w mieście można łatwo zdobyć pokarm. Gdy przestaniemy je dokarmiać, to same zaczną szukać jedzenia niszcząc przy tym naszą okolicę. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie miejsc gromadzenia odpadów. Łatwość zdobycia pokarmu z niezamkniętych pojemników na śmieci to kolejny powód dla dzikich zwierząt, aby zostać w mieście. Jeśli nie chcemy, aby w naszym ogródki pojawili się niechciani lokatorzy to pamiętajmy o zamontowaniu solidnego ogrodzenia. Owoce, warzywa czy pędraki ze zrytych trawników to przysmaki dzików.

Psa wyprowadzaj na smyczy

Gdy w trakcie spaceru z naszym pupilem spotkamy na naszej drodze dzikie zwierzę to absolutnie nie spuszczajmy naszego psa ze smyczy i nie szczujmy nim. Jeśli dzikie zwierzę poczuje się zagrożone lub zostanie zmuszone do ochrony młodych może zaatakować naszego czworonoga oraz nas samych!