Wraz z nastaniem zimniejszych miesięcy w roku wzrasta zagrożenie dla życia i zdrowia osób, które nie mają dachu nad głową. Strażnicy miejscy w tym czasie regularnie kontrolują miejsca, w których można spotkać osoby w kryzysie bezdomności.
Strażnicy miejscy sprawdzają namiot stojący w środku lasu.JPG

Jesienią i zimą funkcjonariusze sprawdzają miejsca niemieszkalne, w których przebywają osoby bez dachu nad głową. Odwiedzają m.in. altanki na terenie ogródków działkowych, wiaty śmietnikowe, pustostany, bunkry czy też prowizoryczne namioty lub szałasy. Częstotliwość kontroli wzrasta, gdy temperatura spada. Strażnicy wówczas starają się przekonać osoby w kryzysie bezdomności do przyjęcia przygotowanego dla nich wsparcia. Funkcjonariusze współdziałają w tym zakresie m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, policją oraz streetworkerami.

W listopadzie strażnicy skontrolowali miejsca, o których mowa powyżej, 274 razy. Napotkali tam 69 osób. W 20 przypadkach interwencje zakończyły się udzieleniem pomocy; odwiezieniem do pogotowia socjalnego, ogrzewalni, schroniska bądź noclegowni.

Pamiętajmy, że widząc osobę leżącą czy też kulącą się z zimna, należy zareagować. Nie bądźmy obojętni, nasza reakcja może pomóc uratować komuś życie. Przypominamy, że informacje o osobach w kryzysie bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku, ul. Piekarnicza 16, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. 986,
  • Policji, tel. 112.

Więcej informacji o formach wsparcia dla osób dotkniętych bezdomnością można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie: tiny.pl/ckl17.