W dniu, gdy pamięć woła o sprawiedliwość, nasza społeczność oddała hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Wczorajsze uroczystości na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni - Redłowie zgromadziły liczne grono osób, które chciały uczcić pamięć blisko 22 tysięcy zamordowanych.
- Wczoraj, 13 kwietnia, obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
- Wicewojewoda pomorski, Emil Rojek, złożył wieńce pod Pomnikiem Katyńskim.
- Wśród zamordowanych byli oficerowie, naukowcy, nauczyciele, lekarze, prawnicy oraz duchowni.
- Zbrodnia katyńska to wynik paktu Ribbentrop-Mołotow i agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.
Podczas wczorajszych uroczystości, które miały miejsce w sercu naszego miasta, społeczność lokalna razem z władzami regionalnymi oddała hołd tym, którzy zostali brutalnie pozbawieni życia w wyniku zbrodni katyńskiej. Wicewojewoda Emil Rojek, reprezentujący władze, podkreślił znaczenie pamięci historycznej i konieczność przypominania o tych, którzy zginęli z rąk sowieckiego okupanta.
Wśród ofiar znalazły się tysiące osób reprezentujących polską inteligencję i życie publiczne. Zamordowano 107 naukowców, wykładowców, 1040 nauczycieli, ponad 700 inżynierów oraz 900 lekarzy i farmaceutów. Wiele z tych osób pełniło kluczowe role w życiu społecznym i naukowym przedwojennej Polski, a ich śmierć stanowiła ogromną stratę dla narodu.
Zbrodnia katyńska, będąca bezpośrednim skutkiem niemiecko-sowieckiego paktu o nieagresji, do dziś pozostaje jednym z najboleśniejszych rozdziałów w polskiej historii. Uroczystości, jak te wczorajsze, są przypomnieniem o potrzebie dbałości o prawdę historyczną i godność tych, którzy zginęli. Każdy kwiat złożony pod Pomnikiem Katyńskim to nie tylko gest pamięci, ale i przestroga przed powtórzeniem historii.
Opierając się na: Urząd Wojewódzki w Gdańsku