Wrzeszcz zyskuje zieleń i nowe ławki między dolarowcem a Manhattanem

3 min czytania
Wrzeszcz zyskuje zieleń i nowe ławki między dolarowcem a Manhattanem


Wrzeszcz zyskuje nową, zieloną przestrzeń, która odmieni codzienne życie mieszkańców i przechodniów. W miejscu dawnego pustego placu między CH Manhattan a słynnym “dolarowcem” pojawiły się pierwsze rośliny i ławki, które już teraz zapowiadają przyjemniejsze chwile w sercu dzielnicy.

  • Zielone zmiany na placu we Wrzeszczu nabierają tempa
  • Wrzeszcz zyskuje oazę spokoju dla pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej
  • Gdańsk Wrzeszcz kontynuuje ekologiczne inwestycje w przestrzeni miejskiej

Zielone zmiany na placu we Wrzeszczu nabierają tempa

W poniedziałek 7 lipca zakończył się pierwszy etap metamorfozy terenu pomiędzy centrum handlowym Manhattan a charakterystycznym budynkiem zwanym “dolarowcem” lub “olimpem”. Przestrzeń, która do tej pory była szara i betonowa, została wzbogacona o niską roślinność zasadzoną w specjalnych wysepkach rozbrukowanych powierzchni. Do tego pojawiły się nowe ławki z wygodnymi oparciami, które już teraz zachęcają do odpoczynku.

Na pełnię efektu trzeba będzie jednak poczekać do jesieni, kiedy to zostanie posadzonych pięć platanów klonolistnych – drzew w wieku około pięciu lat, które najlepiej ukorzeniają się właśnie o tej porze roku. To dopiero początek działań realizowanych w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego, gdzie mieszkańcy Wrzeszcza aktywnie wspierają ekologiczne inicjatywy.

Wrzeszcz zyskuje oazę spokoju dla pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej

Nowa zieleń pojawiła się w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc dzielnicy – na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Dmowskiego. Codziennie korzystają z niego tysiące osób: pasażerowie autobusów czekający na przystankach, uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 45 oraz przechodnie przemierzający tę trasę. Dzięki nasadzeniom miejsce stanie się nie tylko bardziej estetyczne, ale też przyjemniejsze pod względem mikroklimatu.

  • Dzięki roślinności plac będzie bardziej przyjazny dla użytkowników. Zieleń pozwoli na obniżenie temperatury nawierzchni w upalne dni, a drzewa z czasem dadzą cień i wytchnienie - podkreśla Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Rośliny dobrano tak, by nie tylko zdobiły przestrzeń – dominują kwiaty o fioletowych i różowych odcieniach, jak werbena patagońska czy róża rabatowa. Ich zadaniem jest również poprawa retencji wody oraz wsparcie bioróżnorodności.

  • Kompozycja roślin na placu złożona jest głównie z kwiatów kwitnących na fioletowo i różowo, ale nie sama estetyka jest tutaj ważna - podkreśla Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowa Gdańskich Wód. - Dla nas przede wszystkim ważne są walory środowiskowe, czyli stworzenie punktowej retencji, mikroklimatu i bioróżnorodności.

Gdańsk Wrzeszcz kontynuuje ekologiczne inwestycje w przestrzeni miejskiej

To nie pierwszy projekt zazielenienia tej części Wrzeszcza realizowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wraz z Gdańskimi Wodami. Kilka lat temu wzdłuż al. Grunwaldzkiej między hotelem Szydłowski a ul. Dmowskiego powstały pierwsze rozbrukowane wyspy z 15 miłorzębami dwuklapowymi. W marcu 2024 roku teren ten został rozszerzony o dodatkową niską roślinność, co było możliwe dzięki wsparciu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Nowe ławki ustawione na placu już dziś zapraszają do wypoczynku – a za kilka sezonów będą idealnym miejscem na relaks w cieniu dorodnych drzew.

Na podst. Urząd Miejski w Gdańsku

Autor: krystian