IKM Gdańsk: Wata cukrowa o smaku lukrecji i morsowa etiuda na czarne fale Bałtyku za nami Narracje Poza sezonem

4 min czytania

Wata cukrowa o smaku lukrecji, morsowa etiuda na czarne fale Bałtyku i tymczasowy kurhaus w postaci osady kolorowych szklarni okalających Dom Zdrojowy. Dwa listopadowe wieczory w Brzeźnie wypełniła sztuka, artyści, tłumy odwiedzających, czyli NARRACJE 9. Poza sezonem za nami. Ile osób uczestniczyło w tegorocznej edycji? Jak długą trasę przygotowaliśmy i co się na niej znalazło?

W tegorocznej, dziewiątej edycji wzięło udział ok. 7000 osób. Spacer po Narracjach rozpoczynał się przy Domu Zdrojowym, tam stanął Punkt Informacyjny, gdzie odpowiadaliśmy na pytania, rozdawaliśmy mapki i gadżety Festiwalowe. Dla zziębniętych ustawiliśmy koksowniki, przy których gromadzili się uczestnicy czekający na wycieczki z przewodnikami i przewodniczkami.

NARRACJE polegają w dużej mierze na spacerze szlakiem instalacji i akcji artystycznych, których w tym roku było 21. Trasa wyniosła prawie 4 kilometry, a prace były ulokowane m.in. koło Domu Zdrojowego, w Parku Brzeźnieńskim im. J. J. Haffnera, gdzie wykorzystano charakterystyczne miejsca (baterie plażowe i altanę). Instalacje zobaczyliśmy również na jedynym modernistycznym budynku w Brzeźnie, w którym mieściła się przepompownia, a także pośród bloków, w końcu na plaży i w budynku Klubu Balladyna.

Wśród artystów i artystek tegorocznych NARRACJI znaleźli się Ewa Rudnicka, Dominika Olszowy, Stach Szumski, Rafał Dominik, Maurycy Gomulicki, Rafał Gołębiewski, Ursula Mayer, Norbert Delman, Katarzyna Krakowiak, Diana Rönnberg, Laura Grudniewska, Kaja Cykalewicz-Lycak, Iza Rogucka, Magda Jędra, Natalia Uryniuk, Lola Gonzàlez, Jerzy Bohdan Szumczyk, Wojciech Bąkowski, Meris Angioletti, Teatr Cantabile 2, Michał Grzymała.

Przewodnicy i przewodniczki na NARACJACH

W tegorocznej edycji NARRACJI pomagało nam 21 osób, które zabierało w trasę Festiwalową grupy liczące nawet do 100 osób. Oprowadzanie odbywało się w językach polskim, angielskim, a nowością były spacery rosyjskojęzyczne. Tradycyjnie ze specjalnych wycieczek mogli skorzystać najmłodsi uczestnicy Festiwalu. Marta Karalus i Maria Niemyjska zaprosiły dzieci z rodzicami na spacery edukacyjne i w jasny, przystępny dla młodszych odbiorców sposób opowiadały o sztuce. Szacunkowo odbyło się około 44 spacerów.

 Na czas trwania festiwalu Ewa Rudnicka postanowiła w pobliżu Domu Zdrojowego zbudować tymczasowy kurhaus, a właściwie jego artystyczny substytut, prowizoryczną wersję w postaci osady kolorowych szklarni otaczających sfatygowany budynek. 

 Spacery edukacyjne dla dzieci cieszyły się wielką popularnością. 


 Uczestnicy chętnie robili zdjęcia i wybierali spacery z przewodnikiem. 

 Diana Rönnberg przygotowała dla widzów NARRACJI happening, przywołujący jarmarczną atmosferę letniska. Uczestnicy festiwalu byli częstowani watą cukrową, która zabarwiona została nie na różowo czy niebiesko, ale na kolor brunatnoszary. 


 Eksplorując dzielnicę, Stach Szumski szybko trafił na ślad strawionych przez ogień fighterskich atrybutów: stopionych mat, worków treningowych, osmalonych pucharów. Artysta postanowił stworzyć z nich trofeum dla brzeźnieńskich wojowników, wotum podziwu za nieustraszoną walkę z przeciwnościami losu. 

 Podczas dwóch festiwalowych nocy reaktywowany Night Club zaprosił na szaloną zabawę przy drinkach, przekąskach i największych hitach list przebojów lat 90-tych. 

NARRACJE w obiektywach uczestników

Festiwal cieszył się ogromną popularnością wśród fotografów i amatorów fotografii. Łącznie w sieci pojawiło się pół tysiąca zdjęć oznaczonych hashtagiem # naracje2017.

Zorganizowaliśmy również konkurs fotograficzny. Udział mógł wziąć każdy, kto opublikował zdjęcie na Instagramie, Facebooku, Twitterze i dodał oznaczenia # narracje2017 i # konkursN9. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Łącznie zgłoszono do niego 367 zdjęć umieszczonych w sieci. Dlatego, postanowiliśmy nagrodzić nie 20 a 25 osób.

Grafikę przygotowała Magdalena Nestorowicz.

Festiwal NARRACJE 9 Poza sezonem”, 17 18 listopada 2017, Gdańsk-Brzeźno

www.narracje.eu | facebook.com/NarracjeGdansk/

Kuratorka: Anna Czaban

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska ikm.gda.pl, www.ggm.gda.pl

Patroni medialni: Aktivist!, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co jest Grane 24, K-Mag, Magazyn Szum, Notes na 6 Tygodni, TVP Kultura, Trójmiasto.pl.

Kuratorka: Anna Czaban kulturoznawczyni, kuratorka, facylitatorka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2015 r. kuratorka projektów społecznych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (Archipelag Jazdów”, Ogród Miejski Jazdów”).

Ze strony IKM NARRACJE 9. Poza sezonem przygotowywali:

Joanna Weltrowska (koordynacja wydarzenia), Bartosz Więcławski (koordynacja wydarzenia), Anna Jankowska, Larysa Sałamacha, Halina Grabowska, Agnieszka Urbańska, Jan Kuncewicz, Marta Bańka, Monika Serafin i Magdalena Nestorowicz.

Zespół Gdańskiej Galerii Miejskiej zaangażowany w prace nad Festiwalem:

Andrzej Zagrobelny, Marta Cyuńczyk, Piotr Stasiowski, Dorota Kucharczyk, Gabriela Warzycka-Tutak

Instytut Kultury Miejskiej, ikm.gda.pl/, ikm.gda.pl/2017/11/23/wata-cukrowa-o-smaku-lukrecji-morsowa-etiuda-czarne-fale-baltyku-nami-narracje-poza-sezonem/

Autor: krystian