O gospodarce i zatrudnieniu na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Gospodarka województwa pomorskiego – bariery wzrostu i rozwoju, Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2018, propozycje planu pracy WRDS na przyszły rok – to tylko niektóre tematy obradującej dziś z udziałem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha - Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku.

Wyjazd edukacyjno-terapeutyczny dla dzieci poszkodowanych w nawałnicy. Dofinansowanie Wojewody

Wojewoda Dariusz Drelich przekazał Gminie Chojnice 91 tysięcy złotych na organizację wyjazdu terapeutyczno-edukacyjnego dla 70 dzieci z Gminy Chojnice, których rodziny ucierpiały w sierpniowej nawałnicy. - To już kolejna forma wsparcia jaką przekazujemy dla poszkodowanych. Cieszy ona tym bardziej, że jest adresowana do najmłodszych. Robimy wszystko, aby dzieci zapomniały o traumatycznych przeżyciach – powiedział Wojewoda.

Wojewoda na gali wręczenia Praw Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty

Wojewoda Dariusz Drelich wziął dziś udział w uroczystości wręczenia Praw Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty. – Chciałbym wszystkim młodym lekarzom pogratulować ukończenia niezwykle trudnych studiów, ale przede wszystkim wyboru tak odpowiedzialnej ścieżki zawodowej. Podziękowania i gratulacje kieruję także do Państwa rodzin, zwłaszcza rodziców, którzy wspierali Was podczas lat nauki i dziś mają kolejny powód do dumy ze swoich najbliższych – powiedział Dariusz Drelich, życząc wszystkim lekarzom sukcesów zawodowych, wytrwałości, cierpliwości oraz satysfakcji z wykonywania pracy i kontaktów z pacjentem.

Nowy sprzęt i mundury dla OSP w Sulęczynie

- Najważniejsze to dotrzymywać danego słowa. W sierpniu, po tragicznej w skutkach nawałnicy, obiecałem pomoc. Bardzo się cieszę, że dziś oficjalnie odbieracie sprzęt i mundury tak potrzebne w waszej służbie - powiedział wojewoda Dariusz Drelich podczas spotkania w strażnicy OSP w Sulęczynie. - Pamiętam, jak podczas jednej z wizyt w naszej gminie, podkreślał Pan ogrom zniszczeń spowodowanych nawałnica. Wtedy spytał nas Pan „czego potrzebujecie?”. Odpowiedź była jedna. Mamy wspaniałych strażaków ochotników oddanych sprawie, ale przydałby się nam nowy sprzęt – wspominał dziś komendant gminny OSP Andrzej Roda.

99.rocznica Zawieszenia broni 1918r.

Na francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku odbyła się dziś uroczystość z okazji 99. rocznicy Zawieszenia broni 1918 r. Poległym żołnierzom pokłonił się Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Przypomnijmy, że I wojna światowa , które zmieniła oblicze ówczesnego świata, pochłonęła życie prawie 10 milionów żołnierzy. 11 listopada 1918 roku, w wagonie sztabowym w Compiegne podpisano zawieszenie broni pomiędzy aliantami a Niemcami.

99. rocznica odzyskania Niepodległości

Z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem, z okazji 99. rocznicy odzyskania Niepodległości rozmawiał Czesław Czyżewski - redaktor naczelny PortalPomorza.pl i Dziennika Pomorza. Zachęcamy Państwa do lektury.

Ukłony dla Marszałka

Pomorskie świętuje niepodległość. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i wiceminister Kazimierz Smoliński złożyli dziś kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku-Wrzeszczu. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych: Marynarki Wojennej, Policji, Staży Pożarnej, Straży Granicznej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Komendy Garnizonu Gdańsk, III. Flotylli Okrętów.

Koncert "Niepodległa 2017" za nami

- Dzień 11 listopada jest świętem państwowym ustanowionym na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak stwierdził prawodawca sankcjonując ustawowo to święto w 1937 roku ” Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem niepodległości” – powiedział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich otwierając koncert Niepodległa 2017.

Drogi. Wstępna lista rankingowa wniosków o dofinansowanie

W Biuletynie Informacji Publicznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku opublikowana została wstępna lista rankingowa wniosków o dofinansowanie w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 (Edycja 2018) - kliknij.

Medale dla strażaków

W Jednostce Ratowniczo Gaśniczej na Jasieniu odbyła się uroczysta akademia przygotowana
z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Uroczystszość, w której uczestniczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, połączono z wręczeniem strażakom z województwa pomorskiego medali i awansów na wyższe stopnie.

Czeki od KGHM dla poszkodowanych

W sumie 250 tysięcy złotych przekazał dziś rodzinom poszkodowanym przez sierpniowe nawałnice prezes Fundacji KGHM Polska Miedź Jakub Bednarek. Akcja była możliwa dzięki współpracy KGHM i Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha.

Praca. Nabór na operatorów nr 112

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku ogłasza nabór na stanowiska operatorów numeru 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na chętnych czeka 11 wolnych etatów - kliknij.

#Dobre2Lata

Mijają dwa lata rządu Prawa i Sprawiedliwości. W załączniku publikujemy sprawozdanie z prac rządu Premier Beaty Szydło. Najważniejsze działania Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, podejmowane przez minione lata, przypomnimy na piątkowej konferencji prasowej. Przedstawicieli mediów zapraszamy 17 listopada (piątek) o godz. 10 do sali im. L. Kaczyńskiego PUW w Gdańsku.

Wojewoda u „Seniorów z energią"

- „Seniorzy z Energią” to świetna inicjatywa. To ukłon w stronę tych, których życiowe doświadczenie i wiedza są nie do przecenienia. Wiele możemy się od nich nauczyć – podkreślił wojewoda Dariusz Drelich podczas inauguracji programu, która dziś odbyła się w Skarszewach.
„Seniorzy z energią” to akcja organizowana przez firmę Energa S.A. – pod patronatem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha.

Kolejna debata o Polsce to strata czasu. Zamiast wysłuchiwać po raz kolejny oderwanych od faktów politycznych argumentów Komisji Europejskiej i lewicowo-liberalnych elit, Anna Fotyga postanowiła złożyć kwiaty w KL Natzweiler – niemieckim obozie koncentracyjnym położonym nieopodal alzackiej wioski Struthof w pobliżu Strasburga na terenie Francji. Przez obóz oraz rozrzucone w okolicy podobozy przeszło ponad 50 tys. więźniów, liczbę ofiar szacuje się na ponad 22 tys. Największą grupę narodowościową stanowili obywatele Polski – 13606 więźniów.

#Dobre2Lata na Pomorzu

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, dyrektorzy wydziałów PUW, szefowie służb mundurowych i instytucji z tzw. administracji zespolonej uczestniczyli dziś w konferencji prasowej podsumowującej 2 - lecie rządu i Wojewody Pomorskiego. – Przede wszystkim chciałbym podziękować. Bez działania zespołowego trudno osiągnąć sukces. To, że wdrażanie zmian zaproponowanych w programie wyborczym PiS idzie sprawnie to wynik pracy nas wszystkich. Bardzo państwu za to dziękuję – podkreślił wojewoda.

Oświadczenie Wojewody Pomorskiego

Oświadczenie Wojewody Pomorskiego odnoszące się do przegłosowania w Parlamencie Europejskim rezolucji o nałożeniu na Polskę sankcji oraz wyjaśnienia w sprawie przemówienia wygłoszonego w Święto Niepodległości - w załączniku.

Nowe ambulanse dla PRM

Wojewoda Dariusz Drelich podpisał dziś umowy na zakup ambulansów i motocykli ratunkowych wraz z wyposażeniem na potrzeby Zespołów Ratownictwa Medycznego w województwie pomorskim. Na zakup 5 ambulansów wraz z wyposażeniem przeznaczono 2 250 000,00 złotych, zaś na zakup 2 motocykli ratunkowych kwotę 300 000 złotych.

Mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów w związku z tzw.„dekomunizacją ulic”

MSWiA przypomina, że nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność. Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat.

Rejs Niepodległości. Sprawdź jak stać się członkiem załogi

Jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców „Dar Młodzieży” , należący do Akademii Morskiej w Gdyni, w maju 2018 roku wypłynie w rejs dookoła świata. Wyprawa pod biało - czerwoną banderą pn. Rejs Niepodległości - uświetni setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności i pozwoli innym nacjom na bliższe poznanie Polski i jej roli na mapie świata. Możliwość udziału w rejsie, oprócz załogi żaglowca, będzie miała również młodzież czyli laureaci dwuetapowego konkursu „Rejs Niepodległości”.

fot. Gdański Uniwersytet Medyczny

Radę Rektorów Województwa Pomorskiego tworzy 13 uczelni województwa pomorskiego. Jej zasadniczy cel to integracja środowiska naukowego i tworzenie silnych związków z władzami lokalnymi. Gościem ostatniego posiedzenia RRWP był wojewoda Dariusz Drelich. Podczas wizyty w gmachu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - bo tam odbywało się spotkanie – wojewoda obejrzał także Centrum Symulacji Medycznej. Miejsce, gdzie studenci medycyny doskonalą praktyczne umiejętności.