• Dzielnicowi zapobiegli wychłodzeniu mężczyzny

  Dzielnicowi z Oruni udzielili pomocy mężczyźnie, który znajdował się w sytuacji zagrażającej życiu. Bezdomny mężczyzna leżał w wiacie śmietnikowej. W chwili znalezienia potrzebował już pomocy medycznej. Policjanci dotarli na czas i wezwali pogotowie. Policja apeluje, aby nie przechodzić obojętne obok osób bezdomnych, pod wpływem alkoholu, szczególnie w chłodne dni.

 • Uwaga ! Gęsta mgła
  IMGW ostrzega przed gęstą mgłą. Zjawisko występuje (na terenach położonych powyżej 100 m n.p.m.) w powiatach : gdańskim, bytowskim, kościerskim,…
  Dariusz Drelich ponownie Wojewodą Pomorskim
  Decyzją Premiera RP Mateusza Morawieckiego - Dariusz Drelich kontynuuje pracę na stanowisku Wojewody Pomorskiego. - Drodzy Państwo, życzę wam satysfakcji…

  Instytut Kultury Miejskiej przygotował wyjątkową publikację: dla mieszkańców i opowiadaną przez mieszkańców gdańskiej dzielnicy Siedlce. Opowieści wysłuchała i zebrała, w żywą narrację o ważnych dla ludzi miejscach i zdarzeniach, dziennikarka Agata Olszewska. Zapraszamy do pobrania publikacji. „– Bez Siedlec nie (…)

 • Podały się za rehabilitantki i okradły starszą kobietę - uważaj na to, kogo wpuszczasz do mieszkania

  Dwie kobiety podały się za rehabilitantki, weszły do mieszkania 82-latki i ukradły jej pieniądze oraz biżuterię. Kobieta straciła w sumie blisko 12 tys. zł. Apelujemy, aby zachować ostrożność, kiedy ktoś nieznajomy puka do naszych drzwi. Zanim wpuścimy taką osobę do mieszkania, należy się upewnić czy pracuje ona w danej instytucji. Przypominamy, ostrzegajcie swoich znajomych, bliskich i samotnych sąsiadów, opowiadajcie o przypadkach oszustw jakich dopuszczają się przestępcy. Oszuści lub złodzieje mogą zapukać do każdych drzwi, a wtedy warto wiedzieć jak się zachować.

 • Wykorzystał nieuwagę pokrzywdzonego i ukradł samochód

  Policjanci z Gdańska zatrzymali 43-latka, który kilka dni temu ukradł samochód. Mężczyzna wczoraj usłyszał zarzuty i decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem. Za włamanie do auta i jego kradzież mężczyźnie grozi 15 lat pozbawienia wolności, ponieważ przestępstwa dopuścił się w tzw. recydywie.

 • Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej 2019 -2020. Wyniki
  Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło nabór wniosków w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej“ - edycja 2019-2020. Pomorskie…
  Dotacja wojewody dla pogotowia w Gdańsku i Słupsku
  Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podpisał z przedstawicielami zarządu województwa pomorskiego umowę na udzielenie dotacji celowej ( 233 870 zł) na…

  O co pytać firmę cateringową?

  Coraz więcej osób decydując się na zorganizowanie jakiegoś wydarzenia kulturalnego, przyjęcia czy imprezy, wybiera opcję zaopatrzenia w jedzenie w formie cateringu. Jest to doskonała oferta dla osób, które są w ciągłym pędzie dnia codziennego i nie mają czasu na stanie przy garnkach i gotowanie dla gości.

  Często także osoby, które nie są zaawansowane w gotowaniu popełniają wiele błędów kulinarnych, przez co mimo najszczerszych chęci efekt finalny nie będzie tak zadowalający, jak planowaliśmy, albo jak pięknie to danie wyglądało w książce kucharskiej.

  Czy warto zamówić catering?

  Dlatego też doskonałą opcją jest zamówienie cateringu. Catering Gdańsk to doskonała alternatywa dla tych, którzy mają bardzo wysublimowane kubki smakowe, jak i dla tych, którzy lubią po prostu dobrze zjeść. Decydując się ze skorzystania cateringu w Gdańsku możemy sami wybrać menu, jakie będzie podane.

  Jeśli na przykład staramy się zdrowo odżywiać i też dla takich osób wyprawiamy przyjęcie, wówczas z pewnością będziemy stawiać na dania, które są zdrowe i zbilansowane, a odpowiednie składniki posiadały odpowiednią ilość mikroelementów, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Jeśli zaś zdecydujemy się na nieco bardziej orientalną kuchnię, wówczas warto znaleźć odpowiednią firmę cateringową, która przygotuje dla nas konkretne dania.

  O czym warto pamiętać , decydując się na skorzystanie z usług konkretnej firmy cateringowej?

  Jedną z najważniejszych wskazówek, o których warto pamiętać to fakt, aby dania które chcemy, aby były zaserwowane podczas przyjęcia były sprawdzone. Dlatego warto zaopatrywać się w restauracjach czy też firmach specjalizujących się tego rodzaju usługami, które mamy przetestowane i zamawialiśmy już od nich dania wiele razy.

  Wówczas będziemy mieć pewność, że dania serwowane przez konkretną firmę przypadną do gustu zarówno nam, jak i naszym gościom. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na skorzystanie z usług firmy, od której nigdy niczego nie zamawialiśmy, wówczas warto skusić się na degustację dań. Wówczas samemu będziemy mogli zdecydować czy zamawiać catering z konkretnego miejsca czy też nie.

  Jakie pytania warto zadawać firmie cateringowej?

  Kiedy zdecydujemy się już na skorzystanie z usług wybranej firmy cateringowej, warto pamiętać także o tym, aby jasno i klarownie określać swoje oczekiwania względem firmy. Zarówno jeśli chodzi o czas dostawy, jak i formę dostawy. Dlatego warto umawiać się na konkretną godzinę oraz na formę podania dań. Jedni bowiem wolą przekładać gotowe jedzenie na własne patery czy też talerze domowe, inni z kolei preferują podanie wszystkiego w takich formie, jak zostało przygotowane przez kucharzy w opakowaniach.

  Warto także dodawać merytoryczne opinie po skorzystaniu z usług danej firmy. Czy wszystko nam się podobało, czy niekoniecznie. Bardzo często firmy mają swoje profile w internecie, gdzie można dodawać stosowne komentarze. Wielu ludzi później sugeruje się takimi właśnie opiniami innych internautów, którzy skorzystali wcześniej z usług konkretnego miejsca.

  Na czym polega praca komornika?

  Kredyt, zadłużenie, firma windykacyjna, komornik. Niestety zdarza się tak, że decydując się na pożyczkę jesteśmy pełni optymizmu, nasza zdolność kredytowa jest wysoka, jesteśmy wiarygodni dla banku i pełni radości. Niestety życie często potrafi płatać figle. Z terminowo spłacanego zobowiązania zostajemy z zadłużeniem, które z każdym dniem się powiększa o dodatkowe koszty i odsetki.

  Często taki dług od banku przejmują firmy windykacyjne, które zaczynają wdrażać swoją strategię odzyskania należności. Najpierw na drodze polubownej, ponaglają swojego dłużnika do zapłaty telefonicznie bądź korespondencyjnie. Jednakże, gdy klient jest bardzo oporny, nie wyraża chęci spłaty, nie chce pójść na ugodę w kwestii spłaty swojego zadłużenia w ratach bądź unika kontaktu to firma windykacyjna decyduje się na kolejny etap odzyskania długu.

  Komornik i jego możliwości

  Sprawa jest kierowana na drogę sądową. Po wydaniu przez sąd nakazu zapłaty zapatrzonego w klauzulę wykonalności mamy już stosowny dokument, na mocy którego sprawa może zostać skierowana do komornika sądowego.

  Gdy do kancelarii komornika trafia wniosek egzekucyjny z załączonym tytułem egzekucyjnym komornik zaczyna swoją pracę. Musi zarejestrować sprawę, sprawdzić czy jest zgodna pod kątem formalnym i w pierwszej kolejności zazwyczaj dąży do kontaktu z dłużnikiem. Gdy to się nie udaje to rozpoczyna się procedura poszukiwania majątku dłużnika. Komornik wystosowuje zapytanie o płatnika składek do ZUS-u bądź KRUS-u i w ten sposób ma informację gdzie dłużnik jest zatrudniony.

  Jeżeli jest świadczeniobiorcą to komornik dokonuje potrąceń stosownej kwoty ustalonej przez prawo z renty bądź emerytury. W przypadku pozyskania pracodawcy dłużnika, następuje zajęcie jego poborów i comiesięczne potrącenia, które pracodawca jest zobowiązany przekazywać na konto komornika. Dodatkowo komornik może zweryfikować pojazdy i nieruchomości dłużnika, dokonać ich zajęcie, a ostatecznie je zlicytować i z uzyskanych środków pokryć należny dług. Także bez problemu systemowo komornik otrzymuje informacje jakie rachunki bankowe posiada dłużnik i w przypadku uzyskania pozytywnych odpowiedzi dokonuje zajęcia środków, a dłużnikowi pozostawia kwotę wolną od potrącenia.

  Natomiast, gdy po wykonaniu powyższych czynności nadal nie udaje ustalić się źródła majątku dłużnika - komornik decyduje się na odwiedzenie dłużnika w jego miejscu zamieszkania. Wtedy dłużnik jest zobowiązany do wyjawienia swojego majątku oraz zachęcany do dobrowolnego rozpoczęcia spłaty swojego zobowiązania.

  Komornik też człowiek

  Często komornik jest postrzegany jako bezduszny i bezkompromisowy człowiek, jednakże w rzeczywistości jest to taki sam człowiek jak inni. Faktycznie, zgodnie z prawem ma większe przywileje w kwestii zajmowania majątku i dochodzenia należności. Jednakże dłużnik zawsze może do niego pójść, przedstawić swoją sytuację finansową i umówić się na spłatę swojego zobowiązania.

  Najwięcej tracą te osoby, które ukrywają swój majątek albo unikają kontaktu z komornikiem, bo dług nadal rośnie, powiększa się o odsetki i koszty egzekucyjne, a dłużnik żyje w stresie, zamiast zdecydować się na spłatę swojego zobowiązania i odetchnąć z ulgą.

  Artykuł powstał przy współpracy z: KomornikGdansk-Michalski.pl

  Raport. Ocena stanu i skuteczności pomocy społecznej w województwie pomorskim
  Politechnika Gdańska wśród najlepszych
  Politechnika Gdańska znalazła się na drugim miejscu pośród polskich uczelni, w których było najwięcej kandydatów na jedno miejsce. Żeby się…
  Dzień pracownika socjalnego. Życzenia wojewody
  Wszystkim pracownikom socjalnym składam serdeczne podziękowania za wysiłek i trud wkładany w działania na rzecz osób znajdujących się w trudnych…
  Recydywa za kierownicą
  Widzisz, reaguj!
  Organizacje pozarządowe. FIO 2020 - spotkanie informacyjne
 • Znalazła torebkę, w której było blisko 17 tys. zł. i przekazała ją policjantom

  Wzorową postawą wykazała się kobieta, która znalazła wczoraj tuż przed godziną 15 pozostawioną na przystanku tramwajowym torebkę, w której oprócz dokumentów znajdowało się blisko 17 tys. zł i rzeczy osobiste. Uczciwy znalazca przyniósł zgubę wraz z całą zawartością do gdańskiej komendy. Policjanci odnaleźli kobietę i oddali jej zagubioną torebkę.

 • Dołącz do niepalących
  Codziennie papierosy pali co czwarty (24 proc.) Polak w wielu 15 i więcej lat. Po używkę chętniej sięgają mężczyźni (29…
  Służby sanitarne. Jubileusz i odznaczenia
  Polskie służby sanitarne obchodzą jubileusz 100-lecia i 65-lecia powstania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W auli Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas rocznicowej uroczystości,…

  Listwy zaciskowe

  Utrzymaniu sieci elektrycznych nieuchronnie towarzyszy praca z terminalami dla elektryków. I choć upływ czasu wyeliminował już przestarzałe terminale do podłączania przewodów, stale pojawiają się nowe, bardziej zaawansowane rozwiązania.

  Listwy zaciskowe i ich zalety

  Listwy zaciskowe elektryczne do podłączania przewodów mają jedną niezaprzeczalną zaletę – można w nich podłączyć przewody z różnych metali. Listwy są przydatne i kiedy wykonujemy nowe instalacje i przy przeprowadzaniu modernizacji. Listwy pozwalają łączyć przewody efektywne i przede wszystkim bezpiecznie. Listwy zapewniają bowiem szczelność połączenia. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są listwy zaciskowe z polietylenu. Nie cechują się wysoką ceną i są sprzedawane w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi. Rama polietylenowa jest przeznaczona dla kilku komórek, wewnątrz każdej znajduje się mosiężna rurka (tuleja). Końce połączonych przewodów należy wsunąć w tę tuleję i zacisnąć dwiema śrubami. Bardzo wygodnie jest wyciąć z bloku tyle komórek, ile trzeba, aby podłączyć parę przewodów, na przykład w jednej skrzynce przyłączeniowej. Należy jednak pamiętać, że w pewnych warunkach aluminium zaczyna eksploatować się nadmiernie i należy okresowo zmieniać bloki zacisków i dokręcać styki, w których aluminiowe przewody są zamocowane. Jeśli nie zrobisz tego w odpowiednim czasie, aluminiowy rdzeń w listwie zaciskowej się poluzuje.

  Zaciski na plastikowych podkładkach

  Innym bardzo wygodnym złączem jest zacisk na plastikowych podkładkach. Ta opcja różni się od listew zaciskowych równym metalowym klipsem. W powierzchni zaciskowej znajduje się wgłębienie na drut, dzięki czemu rdzeń ze śruby nie wywiera nacisku. Dlatego takie terminale nadają się do podłączania wszystkich przewodów. Takie zaciski są dodatkowo wyposażone w przezroczystą plastikową osłonę; w razie potrzeby można ją usunąć. Instalacja okablowania przy użyciu takich zacisków jest prosta i szybka. Wybierając najlepiej dostosowany do naszych potrzeb produkt, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • Materiał produkcji.
  • Budowa.
  • Wymiary.

  Produkty różnią się długością, szerokością, grubością i kolorem. Produkty z PVC są stosowane w miejscach bez podgrzewania przewodów. Polimer ten pod wpływem wysokich temperatur topi się i zlepia w jednolitą masę. Jedno- i wielopunktowe zaciski zaciskowe są przeznaczone do podłączania kabli niskoprądowych do sieci stacjonarnej. Złącza służą do bezpiecznego łączenia kilku przewodów jednego kabla zasilającego z tym samym analogiem. Złącze znajduje się w trwałej, szczelnej obudowie wykonanej z tworzywa dielektrycznego.

  Przed zimą