Pomorska Wojewódzka Rada Kombatancka. Wojewoda wręczył nominacje

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wyręczył dziś akty nominacyjne członkom Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. To - powołany 27 lutego 2018 r. - organ opiniodawczo – doradczy w sprawach związanych z integracją środowisk kombatanckich i koordynacją ich działań. - Jestem zaszczycony, że możemy się spotkać w tak zacnym gronie. Jesteście państwo świadkami naszej historii, polskimi bohaterami, którym ojczyzna wiele zawdzięcza – powiedział wojewoda.

Po uroczystości wręczenia aktów nominacyjnych odbyło się pierwsze posiedzenie rady.

Członkowie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej:

Marian Całko - harcerz Szarych Szeregów w hufcu Otwock, członek konspiracyjnej grupy harcerskiej “Młoda Polska” (48-50). Aresztowany w 1950 r., skazany na 5 lat więzienia. Karę odbywał w ciężkim więzieniu/obozie pracy w Jaworznie. Prezes Związku Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Chmielewski - harcerz, członek konspiracyjnego Harcerstwa Polskiego (związanego z nurtem narodowym), łącznik placówki Narodowych Sił Zbrojnych w Kraśniku, Zakrzówki i Bychawie. Współpracował z oddziałem NSZ Wacława Piotrowskiego „Cichego”. Dostarczał broń dla oddziału AK por. Wojciecha Rokickiego „Nerwy”.

Władysław Dobrowolski - w latach 42-45 żołnierz ZWZ/AK (Okręg Radomsko-Kielecki), uczestnik Akcji Burza, członek ŚZŻAK, od 1994 przewodniczący Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich, w latach 98-2007 był członkiem Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych woj. gdańskiego. Odznaczony m.in. Medalem Wojska (1948, Londyn), Krzyżem AK (1982, Londyn), Krzyżem Semper Fidelis, Złotym Krzyżem Zasługi (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Marian Drabik - stoczniowiec, ranny w grudniu 1970 roku.

Andrzej Gwiazda - w marcu 1968 r. uczestnik wiecu protestacyjnego na Politechnice Gdańskiej, w listopadzie 1970 r. uczestnik protestów robotniczych w Gdańsku. Od kwietnia 1978 r. współzałożyciel i działacz WZZ Wybrzeża. Inicjator strajku w „Elmorze” w sierpniu 1980 r. Członek Prezydium MKS w stoczni Gdańskiej im. Lenina, współautor listy 21 postulatów. 3 grudnia 1981 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku. Represjonowany i więziony w stanie wojennym oraz w schyłkowym okresie PRL. W 1989 r. przeciwnik obrad Okrągłego Stołu. Odznaczony Orderem Orła Białego w 2006 r.

Wacław Juszko - pseudonim „Sarna”, „Miły”. Od maja 1942 r. łącznik-zwiadowca w obwodzie AK „Świerki” w oddziale kpt „Konara” Bronisława Szejko.. Od stycznia 1945 r. do 6 czerwca 1950 r. żołnierz WiN. Aresztowany w Grodnie 6 lipca 1950 r. i skazany na 14 lat łagrów. Więzień obozów o obostrzonym rygorze. Do Polski wrócił w 1956 r. Należy do ŚZŻAK oraz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej . Odznaczony Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Barbara Kulawik - pseudonim "Szarotka", żołnierz Okręgu Radomsko- Kieleckiego ZWZ-AK, obwód Jędrzejów, placówka Sędziszów, łączniczka komendanta obwodu kpt. "Kłosa" Zygmunta Żywickiego. Należy do ŚZŻAK.

Leon Szczęsny - partyzant AK z Lasów Parczewskich w Okręgu Lubelskim AK. Należy do ŚZŻAK.

Pomorska Wojewódzka Rada Kombatancka została powołana zarządzeniem Wojewody Pomorskiego z 27 lutego 2018 r.. Jest organem opiniodawczo – doradczym wojewody w sprawach związanych z integracją środowisk kombatanckich i koordynacją ich działań.

Członkowie rady reprezentują m.in: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Porozumienie Niepodległościowych Związków Kombatanckich, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Byłych Więźniów Politycznych, środowisko Sybiraków. Dwie osoby są weteranami Grudnia ‘70.

Rada ma za zadanie - otaczać opieką kombatantów z Pomorza, niezależnie od tego, w jakich organizacjach są zrzeszeni i integrować środowisko kombatanckie – także z organizacji, które nie mają bezpośredniego reprezentanta w radzie.

Pierwsze posiedzenie zwołuje i otwiera Wojewoda. Posiedzenia są zwoływane przez jej przewodniczącego przynajmniej dwa razy w roku – nie częściej niż raz na kwartał. Rada może obradować jeżeli jest obecna co najmniej połowa składu i wyraża swoje stanowisko w formie uchwały. Członkowie powoływani są przez wojewodę za zgodą szefa Urzędu ds. Kombatantów i odwoływani przez wojewodę na wniosek szefa Urzędu ds. Kombatantów.