PUW Gdańsk: 101. rocznica uwięzienia Marszałka
Fot. sw.gov.pl
Gdańskie więzienie przy ul. Schiesstange (dzisiejszy Areszt Śledczy przy ul. Kurkowej) w 1917 roku stało się miejscem odosobnienia komendanta Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego, późniejszego wodza naczelnego. Od uwięzienia mija właśnie 101 lat. Dziś odbyły się rocznicowe uroczystości, które honorowym patronatem objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.
Uwięzienie było następstwem tzw. kryzysu przysięgowego” odmowy przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier. Był to decydujący zwrot w sprawie polskiej podczas I wojny światowej czytamy na stronie gdańskiego IPN.
Od 11 listopada 2009 roku na murze Aresztu Śledczego w Gdańsku, blisko bramy wyjazdowej na ulicę 3 Maja, znajduje się tablica upamiętniająca gdański epizod komendanta Legionów Polskich i Szefa Sztabu I Brygady Legionów.
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, mbp.sopot.pl/, gdansk.uw.gov.pl/pl/urzad/aktualnosci/item/3150-101-rocznica-uwiezienia-marszalka-pilsudskiego
Ostatnie Artykuły

Gdańskie płazy czekają na ciepło, a ochotnicy czuwają przy wiaderkach

W święta pomoc medyczna nie znika z miasta. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie dzwonić
![[PIŁKA RĘCZNA] ORLEN Superliga: Zagłębie Lubin – PGE Wybrzeże Gdańsk 32:45, pewny triumf gości w 25. kolejce](/images/mecz/thumbnails/zaglebie-lubin-pge-wybrzeze-gdansk-04042026-3245.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] ORLEN Superliga: Zagłębie Lubin – PGE Wybrzeże Gdańsk 32:45, pewny triumf gości w 25. kolejce

Dom Literatury wraca na Sierocą. Historyczne budynki dostają nowe życie

Lechia w świątecznym rytmie szykuje skład na mecz o przeskoczenie Korony

Świąteczny grafik sorterowni skraca okno na oddanie odpadów

W Gdańsku znakują rowery, a grawer ma zniechęcić złodziei już na starcie

Z pól i lasów wróciły ślady wojny, bursztynu i dawnych epok

Gdańscy strażacy zdali wodny egzamin i na kilka dni zeszli z lądu

Gdańsk stawia na odważne pomysły – 60 stypendiów dla twórców

Tablice nie z tego auta i dożywotni zakaz - Speed zatrzymał dwóch kierowców

Lego ożywią książki w powiecie. Rusza konkurs dla najmłodszych czytelników

Dwie szympansice z Gdańska ruszyły do Szkocji po nowy dom

