Na czym polega praca komornika?

Kredyt, zadłużenie, firma windykacyjna, komornik. Niestety zdarza się tak, że decydując się na pożyczkę jesteśmy pełni optymizmu, nasza zdolność kredytowa jest wysoka, jesteśmy wiarygodni dla banku i pełni radości. Niestety życie często potrafi płatać figle. Z terminowo spłacanego zobowiązania zostajemy z zadłużeniem, które z każdym dniem się powiększa o dodatkowe koszty i odsetki.

Często taki dług od banku przejmują firmy windykacyjne, które zaczynają wdrażać swoją strategię odzyskania należności. Najpierw na drodze polubownej, ponaglają swojego dłużnika do zapłaty telefonicznie bądź korespondencyjnie. Jednakże, gdy klient jest bardzo oporny, nie wyraża chęci spłaty, nie chce pójść na ugodę w kwestii spłaty swojego zadłużenia w ratach bądź unika kontaktu to firma windykacyjna decyduje się na kolejny etap odzyskania długu.

Komornik i jego możliwości

Sprawa jest kierowana na drogę sądową. Po wydaniu przez sąd nakazu zapłaty zapatrzonego w klauzulę wykonalności mamy już stosowny dokument, na mocy którego sprawa może zostać skierowana do komornika sądowego.

Gdy do kancelarii komornika trafia wniosek egzekucyjny z załączonym tytułem egzekucyjnym komornik zaczyna swoją pracę. Musi zarejestrować sprawę, sprawdzić czy jest zgodna pod kątem formalnym i w pierwszej kolejności zazwyczaj dąży do kontaktu z dłużnikiem. Gdy to się nie udaje to rozpoczyna się procedura poszukiwania majątku dłużnika. Komornik wystosowuje zapytanie o płatnika składek do ZUS-u bądź KRUS-u i w ten sposób ma informację gdzie dłużnik jest zatrudniony.

Jeżeli jest świadczeniobiorcą to komornik dokonuje potrąceń stosownej kwoty ustalonej przez prawo z renty bądź emerytury. W przypadku pozyskania pracodawcy dłużnika, następuje zajęcie jego poborów i comiesięczne potrącenia, które pracodawca jest zobowiązany przekazywać na konto komornika. Dodatkowo komornik może zweryfikować pojazdy i nieruchomości dłużnika, dokonać ich zajęcie, a ostatecznie je zlicytować i z uzyskanych środków pokryć należny dług. Także bez problemu systemowo komornik otrzymuje informacje jakie rachunki bankowe posiada dłużnik i w przypadku uzyskania pozytywnych odpowiedzi dokonuje zajęcia środków, a dłużnikowi pozostawia kwotę wolną od potrącenia.

Natomiast, gdy po wykonaniu powyższych czynności nadal nie udaje ustalić się źródła majątku dłużnika - komornik decyduje się na odwiedzenie dłużnika w jego miejscu zamieszkania. Wtedy dłużnik jest zobowiązany do wyjawienia swojego majątku oraz zachęcany do dobrowolnego rozpoczęcia spłaty swojego zobowiązania.

Komornik też człowiek

Często komornik jest postrzegany jako bezduszny i bezkompromisowy człowiek, jednakże w rzeczywistości jest to taki sam człowiek jak inni. Faktycznie, zgodnie z prawem ma większe przywileje w kwestii zajmowania majątku i dochodzenia należności. Jednakże dłużnik zawsze może do niego pójść, przedstawić swoją sytuację finansową i umówić się na spłatę swojego zobowiązania.

Najwięcej tracą te osoby, które ukrywają swój majątek albo unikają kontaktu z komornikiem, bo dług nadal rośnie, powiększa się o odsetki i koszty egzekucyjne, a dłużnik żyje w stresie, zamiast zdecydować się na spłatę swojego zobowiązania i odetchnąć z ulgą.

Artykuł powstał przy współpracy z: KomornikGdansk-Michalski.pl