kalorie

Osoby, które chcą schudnąć, monitorują spożycie kalorii i sprawdzają, ile kalorii zawiera każdy spożywany pokarm. Jakiś czas temu kalorie zostały ogłoszone niemal wrogiem numer jeden społeczeństwa, odpowiedzialnym za otyłość i inne choroby. Nie jest to jednak prawda – kalorie są konieczne dla podtrzymania funkcji życiowych organizmu. Co warto o nich wiedzieć? Co sprawia, że tyjemy, a co doprowadza do utraty wagi?

Czym tak naprawdę są kalorie?

W rzeczywistości kaloria to tylko jednostka ciepła. Po raz pierwszy termin ten pojawił się w XVIII wieku. Jeśli spojrzymy na niewiele mówiącą definicję, to dowiemy się, że jedna kaloria to ilość ciepła potrzebna do podgrzania 1 grama wody o 1 stopień Celsjusza przy standardowym ciśnieniu atmosferycznym. Jednostka ta jest stosowana w termodynamice, ciepłownictwie i innych dziedzinach i faktycznie ma tylko pośredni związek z żywnością. Nas powinno interesować, jaka jest kaloryczność i zawartość kalorii w produktach (jest to również wartość energetyczna). Zawartość kalorii w produkcie to ilość energii, jaką organizm otrzymuje przy całkowitej przyswajalności tego produktu. Mierzony jest w kilokaloriach, które kryją się pod oznaczeniem „kcal”, które widzimy na opakowaniach.

Kaloria: ani przyjaciel, ani wróg

Rzeczywiście, sama kaloria jest całkowicie neutralna. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, potrzebuje energii. Jest wymagany do realizacji absolutnie wszystkich procesów życiowych: oddychania, trawienia, metabolizmu na poziomie komórkowym itp. Ilość energii, jaką organizm wykorzystuje, aby utrzymać swoją pracę w stanie spoczynku, nazywana jest metabolizmem podstawowym (metabolizm podstawowy). Jeśli przez dłuższy czas organizm nie otrzymuje kalorii podtrzymujących podstawowe funkcje, może to doprowadzić do niedożywienia i śmierci. Ilość potrzebnych kalorii zwiększa się wraz z aktywnością fizyczną. Oznacza to, że nie ma jednej, wspólnej dla wszystkich normy kalorycznej. Zapotrzebowanie indywidualny dla każdej osoby, w zależności od wzrostu, wagi i stylu życia. Aby utrzymać wagę, potrzebujesz jednej liczby kalorii, natomiast aby schudnąć, musimy wytworzyć ujemny bilans kaloryczny. Jednocześnie nie można go obniżyć poniżej normy fizjologicznej. Najlepszym sposobem na wytworzenie ujemnego bilansu kalorycznego jest połączenie zdrowej diety (którą oferuje np. catering dietetyczny Gdańsk) i aktywność fizyczną. W sytuacji, kiedy nasz organizm wykorzystuje mniej kalorii, niż dostarczamy z posiłkami, prowadzi to do zwiększenia wagi i tkanki tłuszczowej.