Rekordy w sektorze magazynów

2 min czytania
Rekordy w sektorze magazynów

Silna dynamika podaży i popytu sprzyja intensywnemu rozwojowi rynku magazynowego w Polsce. Pomimo pandemii, w zeszłym roku odnotowano rekordowy popyt na poziomie ponad 5 mln m2, a zasoby nowoczesnej powierzchni logistycznej w całym kraju przekroczyły poziom 20 mln m2. Rekord w sektorze magazynów stał się faktem.

Co wpłynęło na rekord wszechczasów

Spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią, na szczęście nie zmniejszyło popytu na powierzchnie magazynowe i przemysłowe. Wręcz przeciwnie, w tym sektorze odnotowano najwyższy w historii poziom popytu. Dzięki dużemu wzrostowi znaczenia handlu elektronicznego oraz ogromnemu rozwojowi branży kurierskiej i aktywności operatorów logistycznych dotyczącej dużych sieci spożywczych, roczna wartość wynajmowanej powierzchni osiągnęła w tym sektorze gospodarki rekord wszechczasów.

W 2020 roku największy udział w popycie na nowoczesną powierzchnię magazynową miał sektor spożywczy oraz sektor logistyczny obsługujący sprzedaż internetową. Warto zaznaczyć, że sieci spożywcze podczas pandemii działają nieprzerwanie, pomimo obostrzeń nakładanych na inne sektory handlu.

Największe ośrodki i obiekty magazynowe

Największe nagromadzenie zasobów magazynowych znajduje się w pięciu głównych ośrodkach takich jak: Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Wrocław i Poznań. To tam znajduje się około 80% istniejących obiektów. Najwięcej nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej powstaje w województwie śląskim i mazowieckim. Największym obiektem magazynowym, jaki powstał w 2020 r., był A2 Warsaw Park wybudowany przez firmę Panattoni Europe w Adamowie (104 tys. m2) . Najemcami są głównie firmy z branży logistycznej, takie jak Raben Logistics Polska, ID Logistics czy DSV.

Największe projekty

Największymi realizowanymi obecnie projektami są: Panattoni BTS Świebodzin, zlokalizowany w pobliżu granicy polsko-niemieckiej (203,5 tys. m2), nowoczesny kompleks magazynowo - przemysłowy 7R Park Beskid II (90 tys. m2 ), zlokalizowany w południowej części Polski w Czechowicach-Dziedzicach, rozbudowa Prologis Park Janki (73,4 tys. m2) Panattoni Park Gdańsk Airport, (68,5 tys. m2) oraz Panattoni BTS Czeladź (67 tys. m2).

Nowe ośrodki rozwoju

Ostatnio rynek magazynowy rozwija się dynamicznie również w Trójmieście. Już teraz znajduje się tam ponad 815 tys. m2, a biorąc pod uwagę ilość powierzchni w budowie, region ten już wkrótce będzie dysponował zasobami wynoszącymi blisko 1 mln m2. To stwarza bardzo dobre perspektywy na stały rozwój gospodarki, a co za tym idzie, nowe miejsca pracy i spadek bezrobocia. Niewątpliwie sytuacja ta wpływa pozytywnie na rozwój rynku nieruchomości w tym regionie. Nieruchomości na sprzedaż w Gdańsku mogą okazać się bardzo dobrą inwestycją.

Magazyny bliżej centrum

Deweloperzy inwestują również w mniejsze powierzchnie magazynowe, położone blisko dużych miast, co daje możliwość szybkiej realizacji zamówień. Firma 7R SA, w ramach programu City Flex Last Mile Logistics, tworzy w całej Polsce sieć składającą się z magazynów typu Small Business Unit (SBU). Są to budynki o powierzchni od 8 do 15 tys. m2.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

glosgdanska_kf