Z pośrednikiem czy samodzielnie — z jakich rozwiązań korzystają kupujący w Gdańsku?

Gdańsk co roku przyciąga tysiące turystów, studentów oraz osób planujących rozpocząć w nim pracę. Gdańskie mieszkania i apartamenty cieszą się zainteresowaniem inwestorów oraz osób poszukujących własnego M. Z pośrednikiem czy samodzielnie — z jakich rozwiązań korzystają kupujący w Gdańsku?
Gdańsk jest miastem, w którym zaraz po Warszawie, Polacy najchętniej kupują mieszkania. Popularność Gdańska wynika z atrakcyjnego położenia geograficznego, bliskości morza oraz dużego potencjału turystycznego. Obecność Uniwersytetu i Politechniki Gdańskiej przyciąga studentów, a dobre zaplecze akademickie zachęca do zakładania siedzib międzynarodowe firmy. Wszystko to sprawia, że popyt na mieszkania jest coraz większy, a gotowe mieszkania Gdańsk są często wpisywanym hasłem w wyszukiwarkę. Jak znaleźć atrakcyjny lokal i czy warto skorzystać przy tym z usług pośrednika nieruchomości?
Rynek nieruchomości w Gdańsku
Rynek nieruchomości w Gdańsku dynamicznie się rozwija, na co dowodem jest rosnąca liczba oddanych mieszkań. Tylko w 2020 roku w Gdańsku oddano do użytku 6558 mieszkań. Oznacza to, że na każdych 1000 mieszkańców przypada 13,93 nowych lokali. Jest to znacznie wyższa wartość od średniej dla całej Polski, jednak i tak nie wyczerpuje popytu na nowe lokale. Duże zainteresowanie wpływa na ceny mieszkań, których średnia cena za metr kwadratowy przewyższa obecnie 10 tys. złotych, plasując tym samym Gdańsk zaraz za Warszawą i Krakowem.
Gdański rynek nieruchomości doceniany jest zwłaszcza pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, czyli relacji potencjału inwestycyjnego do ryzyka i stóp zwrotu, które wynoszą obecnie aż 6%. To znacznie więcej niż w innych częściach Polski lub na lokacie bankowej. Jak pokazują statystyki, aż 94,8% mieszkań zostało przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, a jedynie 2% na cele indywidualne. Aby jednak inwestycja była udana, lokal powinien spełniać określone warunki. Z pomocą przychodzą pośrednicy nieruchomości.
Zakup mieszkania w Gdańsku — samodzielnie czy z pośrednikiem?
Rynek deweloperski w Gdańsku, znacznie równi się od rynków w innych dużych miastach. Na obszarze Trójmiasta działają głównie firmy lokalne, a nie ogromne korporacje. Intensywny przyrost nowych inwestycji oraz szybko znikające oferty wymagają czujności i znajomości rynku. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług lokalnego pośrednika nieruchomości. Jest to droższe rozwiązanie niż samodzielne poszukiwanie mieszkania, jednak pozwala zaoszczędzić czas oraz zapewnia dostęp do najciekawszych ofert.
Gdańskie biura nieruchomości dysponują dużą bazą gotowych mieszkań na sprzedać oraz posiadają dostęp do informacji na temat planowanych inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach miasta. Mogą także zapewnić dostęp do ofert, które nie są dostępne dla osób poszukujących mieszkania na własną rękę, co ma szczególne znaczenie w sytuacji gdy popyt na mieszkania przewyższa ilość dostępnych lokali. Współpraca z agencją pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo transakcji oraz zweryfikować stan prawny nieruchomości.
Nie oznacza to, że samodzielne poszukiwanie mieszkania jest niemożliwe. Wymaga jednak znacznie lepszej znajomości rynku oraz rozeznania w cenach mieszkań. Jest to także dobra opcja dla osób, którym mniej zależy na czasie.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski