W związku z potwierdzoną obecnością afrykańskiego pomoru świń (ASF) w powiecie kwidzyńskim, władze zwołały sztab zarządzania kryzysowego. Działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzenienia wirusa oraz ochronę lokalnych gospodarstw.
- Potwierdzenie wystąpienia ASF w regionie
- Reakcja władz i apel do hodowców
- Przemieszczanie zwierząt i bezpieczeństwo w gospodarstwach
Potwierdzenie wystąpienia ASF w regionie
Badania laboratoryjne ujawniły, że wirus ASF został wykryty u zwierząt w gospodarstwie położonym na terenie powiatu kwidzyńskiego. Sytuacja ta zmusiła władze do natychmiastowego zwołania sztabu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. wicewojewoda pomorski Emil Rojek oraz dr Wojciech Trybowski, wojewódzki lekarz weterynarii. Pomimo że gospodarstwo przestrzegało rozszerzonych zasad bioasekuracji, inspekcje weterynaryjne znalazły martwe dziki w okolicy, w których tkankach potwierdzono obecność DNA wirusa ASF.
Reakcja władz i apel do hodowców
Władze weterynaryjne ustanowiły wokół ogniska choroby specjalny obszar zapowietrzony oraz zagrożony, obejmujący 68 gospodarstw hodujących świnie. W związku z tą sytuacją, przedstawiciele inspekcji wystosowali apel do właścicieli zwierząt. Podkreślili konieczność zachowania szczególnej ostrożności oraz przestrzegania zasad bioasekuracji, zwłaszcza w okresie żniw. Rekomendacje obejmują m.in. stosowanie preparatów biobójczych na powierzchniach urządzeń wprowadzanych do gospodarstw oraz zabezpieczenie obiektów przed dostępem osób trzecich oraz zwierząt.
Przemieszczanie zwierząt i bezpieczeństwo w gospodarstwach
Wszystkie przemieszczenia świń do i z gospodarstw mogą odbywać się wyłącznie po uzyskaniu zgody powiatowego lekarza weterynarii. Takie środki mają na celu minimalizację ryzyka dalszego rozprzestrzenienia wirusa. W obliczu zagrożenia ASF, każdy hodowca powinien stawiać na współpracę z odpowiednimi służbami oraz stosować się do zaleceń, aby chronić nie tylko swoje zwierzęta, ale i cały lokalny sektor hodowlany.
Urząd Wojewódzki