Gdańsk pamięta ofiary ludobójstwa na Wołyniu w 82. rocznicę tragedii

Gdańsk po raz kolejny oddał hołd ofiarom tragicznych wydarzeń na Wołyniu, przypominając o dramatycznych kartach historii, które wciąż poruszają serca mieszkańców miasta. W 82. rocznicę krwawej niedzieli pod pomnikiem na Stolarskiej i Katarzynki zebrały się ważne postaci oraz organizacje, by wspólnie uczcić pamięć tych, którzy zginęli lub zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
- Gdańskie uroczystości przy pomniku ofiar Wołynia wzruszyły uczestników
- Pomnik na Stolarskiej i Katarzynki jako świadectwo pamięci i przestroga dla przyszłych pokoleń
Gdańskie uroczystości przy pomniku ofiar Wołynia wzruszyły uczestników
11 lipca to dzień szczególny dla wielu Polaków – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. W Gdańsku tradycyjnie odbyły się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym te dramatyczne wydarzenia. Miejsce to znajduje się u zbiegu ulic Stolarskiej i Katarzynki, gdzie od 2003 roku stoi symbol pamięci o dziesiątkach tysięcy Polaków zamordowanych podczas fali brutalnych ataków w latach 1943-1945.
W obchodach udział wzięły m.in. Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, oraz Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. Towarzyszyli im przedstawiciele Gdańskiej Rodziny Katyńskiej oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd ofiarom tej tragedii.
Pomnik na Stolarskiej i Katarzynki jako świadectwo pamięci i przestroga dla przyszłych pokoleń
Monument odsłonięty 11 lipca 2003 roku w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń jest miejscem refleksji i zadumy. Na marmurowej płycie widnieje napis upamiętniający mieszkańców Wołynia i Kresów południowo-wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, których nie udało się ocalić przed falą przemocy:
Pamięci dziesiątków tysięcy Polaków, mieszkańców Wołynia i Kresów południowo-wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, których ocalić z rzezi lat 1943-1945 nie było nam dane, także tych, którzy opuścili rodzinne strony i poszli na poniewierkę, uciekając przed terrorem i zagładą z rąk ukraińskich nacjonalistów OUN-UPA.
Dodatkowo na obelisku wyryto słowa Adama Mickiewicza: “Jeżeli zapomnę o nich Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”, które potęgują wymowę miejsca jako przestrzeni pamięci i szacunku dla ofiar.
Ustanowiony przez Sejm 22 lipca 2016 roku Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa przypomina nie tylko o Polakach, ale również innych narodowościach – Żydach, Ormianach czy Czechach – które padły ofiarą brutalnych działań nacjonalistycznych formacji takich jak OUN, UPA czy SS-Galizien.
Na podst. UM Gdańsk
Autor: krystian