Muzeum Gdańska pokazuje losy Pomorzan przymusowo wcielonych do Wehrmachtu

Wystawa w Muzeum Gdańska odsłania bolesne historie mieszkańców Pomorza zmuszonych do służby w armii III Rzeszy. To opowieść o przymusie, tragedii i pamięci, która przez lata była ukrywana.
- Muzeum Gdańska prezentuje wyjątkową ekspozycję o losach Pomorzan w Wehrmachcie
- Gdańskie muzeum przypomina o ofiarach niemieckiej polityki okupacyjnej
Muzeum Gdańska prezentuje wyjątkową ekspozycję o losach Pomorzan w Wehrmachcie
W sercu Gdańska pojawiła się wystawa, która rzuca nowe światło na dramatyczne doświadczenia mieszkańców regionu podczas II wojny światowej. Przygotowana we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, ekspozycja „Nasi Chłopcy” przybliża historie tysięcy osób, które po 1939 roku znalazły się pod presją niemieckiego okupanta. Wpisani na Volkslistę i zmuszani do służby w Wehrmachcie – to ich codzienność, której często nie chciano pamiętać.
Ekspozycja nie ocenia czarno-biało – pokazuje ludzi postawionych w sytuacji bez wyboru. Synowie, bracia i ojcowie z pomorskich rodzin zostali uwikłani w brutalną machinę wojenną, a ich losy to opowieść o przymusie i cierpieniu, które przez dekady pozostawały w cieniu historii.
Gdańskie muzeum przypomina o ofiarach niemieckiej polityki okupacyjnej
Wystawa przypomina, że aneksja polskich ziem i wymuszanie podpisywania Volkslisty były elementami niemieckiej polityki okupacyjnej. Wielu mieszkańców Pomorza, którzy odmówili służby lub próbowali uciec do polskich formacji zbrojnych czy partyzantki, spotkał tragiczny los – śmierć lub więzienie w obozach koncentracyjnych.
Przykłady takich dramatów to historia Stanisława Szucy z Wolnego Miasta Gdańska, który trafił na front za propolską postawę swojej rodziny. Równie poruszająca jest opowieść Edmunda Tyborskiego ze Swornych Gaci – zgilotynowanego za próbę dezercji i dołączenia do partyzantki, a jego bliscy zostali zesłani do obozu.
„Aneksja ziem polskich, zmuszanie Polaków do podpisywania Volkslisty i przymusowe wcielanie do Wehrmachtu są niemiecką zbrodnią, której nie będziemy przemilczać.” – Muzeum Gdańska
Ekspozycja podkreśla, że wykluczanie tych osób z polskiej wspólnoty narodowej jest krzywdzące i niesprawiedliwe. To właśnie ofiary niemieckiej przemocy przez dziesięciolecia ukrywały swoje historie z obawy przed potępieniem. Wystawa stawia sobie za cel uczciwe spojrzenie na te trudne wydarzenia oraz oddanie głosu tym, którzy przez lata milczeli.
Dodatkowo zwiedzający mogą zapoznać się z materiałami edukacyjnymi i komentarzami ekspertów oraz poznać relacje rodzin bohaterów wystawy. To ważny krok ku budowaniu pełniejszej świadomości historycznej i szacunku dla wszystkich, których dotknęła wojna.
Na podst. UM Gdańsk
Autor: krystian