Odzież robocza i ochronna - pojęcie, różnice, rodzaje i kryteria wyboru

W przypadku niektórych zawodów i stanowisk pracy, pracownik musi zostać wyposażony w odzież roboczą lub ochronną. Odzież ta to nie tylko ubrania (bluzy, spodnie, fartuchy, kombinezony itp.) ale również specjalne obuwie. Zazwyczaj zestaw odzieży roboczej lub ochronnej dopełniają akcesoria i środki ochrony osobistej, takie jak np. rękawice, gogle, czapki, kaski, ochraniacze itp. Obowiązek jej zapewnienia spoczywa na pracodawcy.

Pojęcie odzieży roboczej

Odzież robocza to taka, która dostosowana została do obowiązków zawodowych związanych z określonym stanowiskiem. Zazwyczaj obowiązek jej posiadania dotyczy operatorów maszyn i urządzeń, oraz takich stanowisk, w których pracownik  narażony jest na zabrudzenie. Konieczność jej posiadania wynika ze względów higienicznych lub specyfiki technologicznej prowadzonej działalności. O tym, jakiego rodzaju odzież robocza wymagana jest na określonym stanowisku decydują odpowiednie przepisy z zakresu BHP.

Odzież ochronna - definicja

Odzież ochronna to rodzaj odzieży, mającej zabezpieczać pracownika, zatrudnionego na określonych stanowiskach lub wykonującego określone działania, przed środowiskowymi czynnikami zewnętrznymi (np. warunkami atmosferycznymi) lub związanymi z procesem technologicznym (obejmującymi czynniki mechaniczne, chemiczne, biologiczne oraz termiczne), które mogłyby stanowić bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia lub życia.

Odzież robocza a odzież ochronna – najważniejsze różnice

Określenia odzież robocza i ochronna są często używane zamiennie, jednak występują między nimi zasadnicze różnice:

  • odzież robocza służy celom sanitarnym, celem odzieży ochronnej jest ochrona zdrowia i życia pracownika,
  • odzież ochronna musi być wykonana z określonych materiałów, posiadających właściwości chroniące przez czynnikiem ryzyka oraz posiadać określoną kategorię ochronną,
  • odzież ochronna wymaga atestów, w przypadku odzieży roboczej nie są one wymagane.

Typy odzieży roboczej

Podstawowym kryterium podziału odzieży roboczej na rodzaje jest jej przeznaczenie, zazwyczaj powiązane bezpośrednio z branżą, w której będzie stosowana. Inną odzież roboczą stosuje się w branży ogrodniczej czy budowlanej, a inna w zawodach medycznych czy lokalach gastronomicznych. Sklepy i producenci wprowadzają również podział na roboczą odzież wierzchnią (do której zaliczyć można bluzy, spodnie, kombinezony, fartuchy kamizelki itp.), bieliznę roboczą czy obuwie robocze i akcesoria. Odzież robocza może być wykonana z różnych materiałów. W większości wykorzystywane są włókna bawełniane lun mieszanki bawełny z włóknami syntetycznymi, ale dostępne są również  typy odzieży roboczej wykonane z polaru, stylonu czy polipropylenu. Nawet niewielka domieszka włókna syntetycznego sprawia, że odzież nabiera nowych właściwości, jest bardziej odporna na zabrudzenia, łatwiejsza w czyszczeniu, bardziej odporna na działanie wilgoci. Takie właściwości są przydatne zwłaszcza w przypadku zawodów, w których odzież narażona jest na silne zabrudzenia np. smarami lub olejami lub gdy pracownik  jest podczas pracy narażony na działanie czynników atmosferycznych. Wszystkie wymienione typy odzieży roboczej oferuje sklep BHP Krosno - zobacz asortyment.

Rodzaje odzieży ochronnej

Odzież ochronna występuje w rodzajach odpowiadających bezpośrednio jej przeznaczeniu. Dostępna jest odzież chroniąca przed:

  • porażeniem prądem,
  • ładunkami elektrostatycznymi (ESD), stosowana w kontakcie z substancjami wybuchowymi i łatwopalnymi,
  • szkodliwym promieniowaniem,
  • urazami mechanicznymi,
  • czynnikami biologicznymi (np. drobnoustrojami chorobotwórczymi),
  • bardzo wysokimi lub bardzo niskimi temperaturami (odzież termiczna),
  • niebezpiecznymi chemikaliami,
  • szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Uzupełnienie odzieży ochronnej stanowi odzież ostrzegawcza, zwiększająca widoczność pracownika w miejscu, w którym mógłby być narażony na czynniki powodowane przez osoby trzecie (np. podczas malowania pasów na drodze).

Kryteria wyboru odzieży ochronnej i roboczej

Najważniejszym kryterium wyboru odzieży roboczej lub ochronnej są obowiązujące w tym zakresie przepisy BHP. Należy również kierować się specyfiką pracy, dobierając rodzaj i materiał z którego wykonana jest odzież odpowiednio do potrzeb. Ze względów ekonomicznych należy rozważyć również jej trwałość i cenę, która jednak nie powinna być kryterium podstawowym.