Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Czy ceny paczek do Anglii po Brexicie wzrosły?

Brexit zmienił wiele nie tylko w branży turystycznej i sytuacji Polaków na Wyspach, lecz także szeroko pojętych usługach transportowych. W najbliższym czasie możemy spodziewać się wyższych opłat i konieczności dopełniania wielu formalności, z którymi nie mieliśmy do czynienia wcześniej. Czy koszty wysyłki paczek do Anglii wzrosły, a jeśli tak, to o ile?

Przesyłki do Anglii po Brexicie

Brexit miał miejsce 1 lutego 2020 roku, jednak jego skutki będziemy odczuwać dopiero w styczniu 2021. Z czego to wynika? Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania jest w okresie przejściowym, który ma na celu unormowanie kwestii prawnych na wielu płaszczyznach, również, jeśli chodzi o usługi kurierskie. Z tego powodu do końca 2020 roku ceny paczek do Anglii pozostaną bez zmian.

Jak wysyłać paczki do Anglii?

Wysyłka paczek do Anglii jest wyjątkowo prosta. Bardzo wygodnym rozwiązaniem staje się skorzystanie z platform logistycznych, takich jak na przykład Euro-Paka specjalizująca się w wysyłce paczek do Anglii. Mają one na celu przedstawienie najkorzystniejszych ofert różnych przewoźników. Dzięki temu można z łatwością wybrać kuriera do Anglii spełniającego wymagania danego klienta. W takich miejscach koszt wysyłki paczek do UK powinien utrzymać się na niższym poziomie również po upływie okresu przejściowego, czyli po 1 stycznia 2021 roku.

Paczki do UK w 2021 roku

Na początku 2021 roku można spodziewać się dwóch scenariuszy – podpisania porozumienia pozwalającego na zachowanie niskich cen lub wprowadzenia opłat celnych i konieczności dopełniania nowych formalności. W przypadku drugiej opcji, która na chwilę obecną wydaje się tą bardziej prawdopodobną, koszty wysyłki paczki do UK mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Obecnie ekonomiczną przesyłkę do Wielkiej Brytanii można nadać już za 50 zł, dlatego w styczniu możemy liczyć się z ceną oscylującą wokół 100 zł.

Jak nadawać paczki do Anglii taniej?

Jednym z najlepszych sposobów nadawania paczek do Anglii w niższej cenie jest korzystanie z usług platform logistycznych, które współpracują z wieloma firmami kurierskimi jednocześnie. Dzięki oferowanym przez nie rozwiązaniom jest możliwe uzyskanie najkorzystniejszej oferty bez konieczności samodzielnego orientowania się w usługach poszczególnych przewoźników. Wielka Brytania to kierunek, w którym każdego dnia transportuje się tysiące paczek z Polski, dlatego oferta platform logistycznych w tym zakresie jest naprawdę szeroka.

Jak będzie wyglądać wysyłka paczek do Anglii po Brexicie?

Po Brexicie ceny paczek do Anglii mogą znacznie wzrosnąć. Wynika to z faktu, że konieczne będzie realizowanie takich samych procedur jak w przypadku, na przykład, transferów do Stanów Zjednoczonych czy Rosji. Wszystkie paczki będą wymagały wypełnienia specjalnych formularzy niezbędnych podczas kontroli celnej. To właśnie przez takie utrudnienia i konieczność dopełnienia większej liczby formalności ceny wysyłki prawdopodobnie mocno wzrosną.

A co w przypadku wypracowania porozumienia?

Jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na podjęcie współpracy z Unią Europejską w zakresie transportu przesyłek, ceny usług kurierskich pozostaną na podobnym poziomie, na jakim będą do 31 grudnia 2020 roku. Obecnie jednak zakłada się, że negocjacje nie zakończą się sukcesem, a Brexit poważnie dotknie branżę związaną z wysyłką paczek.

Paczki do UK w okresie przejściowym

Jeśli masz wiele paczek do UK, które chciałbyś wysłać, lepiej zrobić to jeszcze przed końcem 2020 roku. W okresie przejściowym wszystkie ceny pozostają bez zmian, co oznacza, że ekonomiczną przesyłkę do Wielkiej Brytanii nadasz już w cenie około 50 zł.