Czym kierować się przy wyborze nasion rzepaku ozimego?

Z roku na rok przybywa nowych gatunków rzepaku ozimego. Rolnicy starają się w ten sposób dostosować uprawy do zmieniającego się klimatu objawiającego się łagodniejszymi zimami. Czym powinni kierować się rolnicy przymierzający się do zakupu nasion rzepaku w odmianach ozimych?

Rzepak ozimy dostosowany do warunków glebowych

Podstawową kwestią jest uwzględnienie specyfiki gleby. Docenione nasiona rzepaku ozimego charakteryzują się różnymi wymaganiami glebowymi. Musimy zatem poszukać odmian, które dobrze sprawdzą się w przypadku naszej gleby. W tym celu warto poszukać wśród lokalnych hodowców, a także podpytać sąsiadów zajmujących się uprawą rzepaku od lat.

Nowe odmiany dostosowane do łagodniejszej zimy

Brak pokrywy śnieżnej, łagodna zima i tylko kilka dni w roku z bardzo dużymi mrozami. Takie warunki nie sprzyjają uprawie tradycyjnego rzepaku ozimego. Na szczęście, na rynku pojawia się coraz więcej nasion uzyskanych w hodowlach, które wzięły pod uwagę zmieniający się klimat w Polsce. Nowoczesne odmiany lepiej znoszą łagodne zimy i są bardziej odporne na mrozy przy braku pokrywy śnieżnej.

Gdzie możesz zakupić odpowiednie nasiona rzepaku?

Pierwsze rozwiązanie to wspomniany wywiad środowiskowy oraz poszukanie lokalnych hodowli zajmujących się sprzedażą nasion. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, można wybrać zakupy online. Wybór w sklepach internetowych jest znacznie szerszy, a szczegółowe opisy konkretnych odmian pozwolą Ci łatwiej wybrać nasiona rzepaku ozimego dostosowane do warunków uprawy.