PUW Gdańsk: Skuteczność i bezpieczeństwo rząd ogłasza projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19 i zaprasza do konsultacji

2 min czytania

Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 lat. Do 12 grudnia każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu. Z kolei 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię.

Założenia projektu narodowej strategii szczepień zaprezentowali minister - członek Rady Ministrów Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Centrum Analiz Strategicznych dr hab. Norbert Maliszewski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Darmowo i dobrowolnie

Naszym celem jest przeprowadzenie programu szczepień, dzięki któremu mamy uzyskać odporność populacji powiedział minister Michał Dworczyk. Jest to jedna z największych operacji logistycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Cały proces będzie przeprowadzony w sposób przyjazny dla obywateli dodał.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:
• bezpiecznych i skutecznych
• w wystarczającej ilości
• w najkrótszym czasie
• darmowych
• dobrowolnych
• łatwo dostępnych

Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m. in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy kolejność szczepień.

Propozycje zmian w programie szczepień (w załączeniu) można przesyłać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do soboty 12 grudnia 2020 r. do godz. 10.

Akcja informacyjna i profrekwencyjna

Przed rozpoczęciem szczepień rząd planuje przeprowadzić dużą akcję informacyjną i profrekwencyjną. Wszystko po to, aby zachęcić do szczepień jak największą liczbę obywateli.

Przygotowujemy kompleksowy pakiet informacyjny obejmujący kampanię medialną, serwis poświęcony szczepieniom oraz infolinię powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Tak, żeby każdy z nas mógł poznać szczegóły dotyczące szczepień dodał.

**Punkty szczepień przeciw COVID-19
**

Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić:

• stacjonarnie w placówkach POZ
• stacjonarnie w innych placówkach medycznych
• przez mobilne zespoły szczepiące
• w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych

Wprowadzanie szczepionki do obiegu jak to wygląda krok po kroku

Zatwierdzenie szczepionki na COVID-19 odbywa się za zgodą Komisji Europejskiej.

Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaniem decyzji przez Komisję Europejską.

Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.

Projekt do pobrania w załączeniu

Pliki do pobrania:

Narodowy_Program_Szczepień_przeciw_COVID-19.pdf

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, gdansk.uw.gov.pl/5033-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-rzad-oglasza-projekt-narodowego-programu-szczepien-przeciw-covid-19-i-zaprasza-do-konsultacji

Autor: krystian