Swetry wełniane znajdują się w ofercie wielu producentów. Ich zwolenników doceniających wełnę przede wszystkim za jej wyjątkowe właściwości termiczne nie brakuje. Okazuje się jednak, że takie swetry mają jedną wadę, która może niektórych zniechęcać do ich noszenia – takie swetry gryzą. Dlaczego tak się dzieje?
Z czego powstają wełniane swetry?
Rozwiązanie zagadki, dlaczego swetry wełniane gryzą, tkwi w pochodzeniu włókien, z których są wykonane. Są to włókna naturalne, które najczęściej – ale nie tylko – pozyskuje się z owiec. W sprzedaży dostępne są również swetry wykonane z wełny wielbłądów, królików, kóz, a także lam.
Właściwości wełny
Wełna ma szczególną właściwość, która chroni zarówno przed ciepłem, jak i zimnem, dlatego jest popularna na całym świecie. Otrzymuje tę unikalną właściwość z naturalnie karbowanych włókien. Falbanka tworzy małe kieszenie powietrzne w przędzy. Dzianinowy sweter z wełny zawiera około 80% powietrza, a wokół ciała tworzy się warstwa powietrza, która izoluje i utrzymuje naturalną temperaturę ciała. Ponieważ wełna zawiera tak dużo powietrza, przyciąga wilgoć i jest ciepła i przyjemna nawet gdy jest mokra. Włókna wełny są bardzo elastyczne, dlatego swetry wełniane zachowują swój kształt. Wełna była wykorzystywana w swetrach z dzianiny od pokoleń i do tej pory wiele się wydarzyło w zakresie jej obróbki.
Jak zbudowane są włókna wełniane?
Wełna, z której wykonuje się swetry to nic innego, jak sierść zwierząt, która znacznie różni się budową. I tak włókna cienkie są zdecydowanie bardziej miękkie, delikatne, a tym samym milsze dla ciała. Te grube – jak nie trudno się domyślić – będą znacznie mniej przyjemne. Jeśli zależy nam na swetrze wełnianym, który drapie możliwie jak najmniej, warto postawić na taki wykonany z kaszmiru oraz wełny merynosów (gatunek owiec). Minus jest jednak jeden: cena. Tradycyjna owcza wełna jest zdecydowanie tańsza, co sprawia, że wykonane z niej swetry znajdują się w zasięgu możliwości finansowych większej grupy osób.
Co jeszcze wpływa na to, jak bardzo sweter gryzie?
Na to, jak bardzo gryzący jest wełniany sweter, wpływa grubość, długość, a także szorstkość włókien. Warto jednak pamiętać, że nie są jedyne czynniki, od których zależy to, jak przyjemny dla skóry będzie sweter. Sierść wielu zwierząt używana do produkcji swetrów zmienia się w zależności od pory roku. Tak zwana sierść stała się sztywna i bardziej gryząca. Z kolei sierść zimowa przypomina puch. Nie trudno więc domyśleć się, że będzie ona miękka. Sweter, który powstaje z takiej wełny, będzie dużo delikatniejszy dla skóry.
Swetry z czystej wełny czy nie tylko?
Producenci odzieży dbają o swoich klientów. Dlatego obecnie na rynku coraz częściej można znaleźć swetry, w których wełna jest domieszką. Najczęściej dodaje się ją do wyrobów bawełnianych i akrylowych. Taki zabieg sprawia, że swetry wełniane nie tylko mniej kosztują, ale są również dużo bardziej przyjazne dla ciała. Decydując się na zakup takiego swetra, koniecznie trzeba pamiętać, aby sprawdzić na metce proporcje poszczególnych przędzy. Odpowiednia pielęgnacja swetra z wełny sprawi, że przykry efekt gryzienia również można znacząco zmniejszyć. Wystarczy delikatnie wyprać sweter w wodzie z dodatkiem lanoliny oraz gliceryny, aby był on zdecydowanie bardziej delikatny dla skóry.
Swetry wełniane mają mnóstwo zalet. Zapewniają ciepło, którego tak bardzo pragniemy zarówno jesienią, jak i zimą. Nie gniotą się tak bardzo, jak te, które wykonano z innych włókien. W efekcie są niezwykle praktyczne. Efekt gryzienia, który niektórym może przeszkadzać można skutecznie ograniczyć. Wystarczy nie zakładać takiego swetra na gołe ciało. Koszulka pod spodem sprawi, że sweter doskonale spełni swoją rolę, a jednocześnie nie będzie podrażniał skóry.