Filtry DPF od 1996 roku montowane są na silnikach wysokoprężnych oraz benzynowych samochodów osobowych w celu oczyszczenia wydobywających się z nich spalin między innymi ze stałych cząstek, takich jak sadza. Związek ten, a także wiele innych zanieczyszczeń osadza się na tego typu filtrach podczas pracy silnika, dzięki czemu nie ulatnia się do środowiska naturalnego. Używanie urządzeń DPF (z ang. diesel/gasoline particulate filter) jest zatem niezbędne do utrzymania względnie dobrej jakości powietrza, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia nas wszystkich. Dlatego też w interesie każdego jest regularna regeneracja takich filtrów w celu utrzymania ich funkcjonalności. Na rynku działa stosunkowo sporo firm oferujących takie usługi, które stosują różne metody oczyszczania tych urządzeń. Który z tych sposobów jest najbardziej skuteczny oraz jakiemu przedsiębiorstwu warto zaufać?
Która metoda oczyszczania filtrów DPF jest najskuteczniejsza?
Regeneracja DPF może zostać przeprowadzona na kilka różnych sposobów, z czego najpopularniejsze są dwa. Jeden z nich polega na wypalaniu zanieczyszczeń w specjalnym piecu indukcyjnym. Metoda ta jest dość skuteczna, chociaż usuwa jedynie sadzę. Z kolei pozostałe zanieczyszczenia, takie jak wielopierścieniowe węglowodory, czy tlenki metali pozostają wewnątrz urządzenia. Jeżeli za każdym razem będziemy stosować ten rodzaj regeneracji, to każdego kolejnego oczyszczenia będziemy musieli dokonać po coraz krótszym okresie użytkowania, ponieważ nagromadzenie tych związków będzie stale rosnąć. Może się to skończyć koniecznością wymiany całego filtra, co zwykle jest dość kosztowne i czasochłonne. Ponadto należy pamiętać, że aby wypalić sadzę niezbędne jest rozcięcie DPF w celu wyjęcia z niego monolitu, który następnie bardzo długi czas musi spędzić w piecu indukcyjnym. Jeżeli mamy możliwość skorzystania z innych metod regeneracji filtra cząstek stałych, zdecydowanie powinniśmy skorzystać właśnie z nich.
Innym sposobem na oczyszczenie filtra DPF jest metoda czyszczenia hydrodynamicznego. Jest ona o wiele bardziej bezpieczne i dokładne, a także znacznie krótsze i nierzadko mniej kosztowne. Tego rodzaju regeneracja DPF zazwyczaj składa się z trzech etapów:
- Demontażu części
- Dokładnej oceny stanu wkładu
- Mycia w gorącej wodzie z dodatkiem środka zmiękczającego
W taki sposób proces oczyszczania filtra cząstek stałych przeprowadzają jedynie profesjonaliści. Zazwyczaj całość trwa nie dłużej niż dwie godziny. Weryfikacja stanu filtra nie jest przeprowadzana gołym okiem, ale za pomocą specjalnej aparatury komputerowej. Podczas mycia woda puszczona pod wysokim ciśnieniem wybija popiół oraz wszelkie inne zanieczyszczenia z kanalików filtra. Etap ten również odbywa się pod okiem programów komputerowych i kończy się dopiero wtedy, gdy przekażą one pracownikom warsztatu informację, że DPF jest całkowicie czysty i gotowy do zamontowania.
Czy warto poszukać pomocy u specjalistów w przypadku konieczności oczyszczenia filtra DPF? Do kogo zwrócić się z tym problemem?
Oczywiście jeżeli posiadamy specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności mechaniczne, a także właściwe przyrządy jak najbardziej możemy przeprowadzić regenerację DPF na własną rękę. W przeciwnym wypadku jednak lepiej udać się do profesjonalistów. Liderem w branży tego rodzaju usług jest pochodząca z Białegostoku firma Krymar, która specjalizuje się w naprawie i ulepszaniu turbosprężarek oraz właśnie w regeneracji filtrów cząstek stałych. Pracownicy tego przedsiębiorstwa do tego procesu stosują opisaną wcześniej metodę wodnego czyszczenia, która jest najlepszym sposobem na pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń z DPF. Krymar daje swoim klientom gwarancję całkowitego oczyszczenia filtra, której podstawą są profesjonalne, innowacyjne maszyny szwajcarskiej produkcji. Niewątpliwie warto powierzyć zanieczyszczone urządzenie DPF w ich ręce.