Kościół św Jana walczy o laur w jubileuszowym konkursie Zabytek Zadbany

Kościół św. Jana w Gdańsku walczy o prestiżową nagrodę za troskę o zabytki, a jego wyjątkowa instalacja roślinna „LeŚnia” przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. Czy gotycka świątynia zyska uznanie ekspertów i stanie się symbolem nowoczesnej opieki nad dziedzictwem miasta?
- Gdański kościół św. Jana wśród faworytów ogólnopolskiego konkursu na najlepszą opiekę nad zabytkami
- Inne pomorskie zabytki walczące o uznanie w prestiżowym konkursie
- Historia i renesans kościoła św. Jana jako centrum kultury Gdańska
Gdański kościół św. Jana wśród faworytów ogólnopolskiego konkursu na najlepszą opiekę nad zabytkami
W tym roku jubileuszowy, 50. konkurs „Zabytek Zadbany” organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa przyciągnął aż 76 zgłoszeń z całej Polski. Spośród nich do kolejnego etapu zakwalifikowano 67 obiektów, które rywalizują w siedmiu kategoriach, m.in. za adaptację, rewaloryzację czy utrwalenie wartości zabytkowej.
Kościół św. Jana w Gdańsku znalazł się w kategorii „właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”. To zaszczytne miejsce dzieli z takimi obiektami jak Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu czy Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Wyjątkowość gdańskiej świątyni podkreśliła niedawna instalacja „LeŚnia” – mikrolas roślinny umieszczony we wnętrzu gotyckiego kościoła. Ta niecodzienna ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – odwiedzający stali nawet w kilku godzinnych kolejkach, by zobaczyć zieloną oazę stworzoną na przełomie czerwca i lipca.
Inne pomorskie zabytki walczące o uznanie w prestiżowym konkursie
Poza kościołem św. Jana, do finału konkursu dostały się również cztery inne obiekty z Pomorza. W kategorii adaptacji zabytków wyróżniono Kasyno Kultury w Kwidzynie, dawne budynki gospodarcze na przedzamczu zamku w Malborku oraz Czerwony Spichlerz w Słupsku. Natomiast w kategorii „zabytek dostępny” doceniono Zagrodę Inicjatyw Twórczych w Swołowie.
Oceny dokona siedmioosobowe jury złożone z ekspertów powołanych przez Generalnego Konserwatora Zabytków, którzy biorą pod uwagę zarówno wartość historyczną, jak i jakość opieki nad obiektami.
Gdańsk ma już powody do dumy – w ostatnich latach zdobywał najwyższe wyróżnienia za adaptację Kamienicy Rycerskiej 10 oraz byłej remizy Stoczni Gdańskiej. W ubiegłym roku triumfowała Montownia przy ul. Lisia Grobla 7, działająca w dawnej hali montażu sekcji U-bootów.
Historia i renesans kościoła św. Jana jako centrum kultury Gdańska
Gotycki kościół św. Jana to jeden z najważniejszych zabytków Gdańska, położony malowniczo blisko Motławy między ulicami Świętojańską a Straganiarską. Jego budowę rozpoczęto około 1377 roku, a obecny kształt uzyskał w drugiej połowie XV wieku.
Przez wieki obiekt zmagał się z problemami konstrukcyjnymi spowodowanymi podmokłym terenem oraz zwyczajem grzebania pod posadzką, co doprowadziło do kilku katastrof budowlanych. Największe zniszczenia przyniósł pożar w marcu 1945 roku, który pozostawił kościół w ruinie na wiele lat.
Od 1995 roku dzięki współpracy Archidiecezji Gdańskiej i Nadbałtyckiego Centrum Kultury obiekt przeżywa swoją drugą młodość jako Centrum św. Jana – miejsce spotkań kulturalnych i okazjonalnych nabożeństw.
“LeŚnia” w kościele św. Jana zachwyciła tysiące mieszkańców i turystów
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Nagrody dla zwycięzców konkursu to nie tylko prestiżowe dyplomy, ale także tablice upamiętniające ich wkład w ochronę dziedzictwa narodowego. Trzymamy kciuki za sukces gdańskiej perły architektury!
Na podst. Urząd Miejski Gdańsk
Autor: krystian