Kiedy jest dobry moment na wzięcie kredytu hipotecznego?

Podczas gdy w krajach Europy Zachodniej wiele osób mieszka w mieszkaniach i domach na wynajem często przez całe życie, w Polsce większość ludzi dąży do tego, aby mieć swoje cztery kąty na własność. Wynika to z bardzo wielu kwestii oraz pewnych zaszłości historycznych, nie mniej jest to widoczny trend. Niestety mało kogo obecnie stać na to, żeby kupić dom za gotówkę, podobnie sprawa wygląda w przypadku mieszkań, dlatego tak popularnym produktem finansowym jest kredyt hipoteczny.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest produktem finansowym oferowanym przez banki, o stosunkowo niskim oprocentowaniu. Jego cechą charakterystyczną jest również długi okres spłacania oraz konieczność posiadania nieruchomości, która może stanowić zabezpieczenie w przypadku zaprzestania spłacania rat przez kredytobiorcę. Najczęściej tego typu kredyt brany jest w celu sfinansowania budowy lub kupna domu czy mieszkania. Z tego względu często określa się go również mianem kredytu mieszkaniowego, co nie jest zbyt precyzyjne, zwłaszcza że można go wziąć także w zupełnie innym celu.

Kiedy najlepiej wziąć kredyt?

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie jest prosta – kredyt hipoteczny najlepiej wziąć w momencie, gdy nasza sytuacja finansowa i zawodowa jest stabilna, a oferta banku jest najkorzystniejsza. To tyle jeśli chodzi o teorię. W praktyce zaś trzeba bardzo dokładnie rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, oszacować ryzyko, obliczyć zdolność kredytową i obserwować wysokość stóp procentowych. Jeśli nasze zarobki są za małe, a bardzo nam zależy na wzięciu kredytu, dobrze jest poszukać informacji, co sądzą specjaliści zajmujący się finansami o zagadnieniach takich jak kredyt a zmiana pracy (getkredyt.pl).

Chcąc ocenić, czy aktualna oferta banku, w którym planujemy złożyć wniosek kredytowy jest korzystna, najlepiej obserwować zmiany na początku każdego miesiąca oraz nowego kwartału. Są to momenty, w których niektóre banki decydują się na obniżki, chcąc zachęcić klientów do korzystania z ich usług.

W wyborze najlepszej oferty może pomóc także ranking kredytów hipotecznych. Tego typu zestawienia biorą pod uwagę tylko aktualne oferty i dopasowują je do naszych potrzeb przy pomocy parametrów, które sami ustawiamy.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Aby móc oszacować swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, trzeba znać swoją zdolność kredytową. W tym celu można skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej lub poszukać pomocy u specjalisty z zakresu doradztwa kredytowego. Zdolność kredytowa to nic innego, jak możliwości finansowe kredytobiorcy, na podstawie których szacuje się, czy zaciągnięte przez niego zobowiązanie wraz z odsetkami i opłatami będą regularnie spłacane.

Starając się o kredyt np. na mieszkanie, trzeba brać pod uwagę to, że każdy bank nieco inaczej wylicza zdolność. Pod uwagę brane są nie tylko dochody oraz stałe wydatki, takie jak koszty utrzymania czy aktualnie spłacane zobowiązania, ale też wiek klienta, jego stan cywilny, ilość osób na jego utrzymaniu oraz sytuacja zawodowa.