Nawadnianie roślin ogrodowych kilka przydatnych wskazówek

Każdy, kto posiada ogród, wie, że w czasie lata warto podlewać rośliny ogrodowe, aby nie zmarniały. Dzięki temu nasz ogród powinien przez całe lato wyglądać całkiem nieźle, ale powinniśmy pamiętać o kilku regułach zanim zaczniemy podlewać. Zapaleni ogrodnice twierdzą, że podlewanie to sztuka i coś w tym jest, ale z naszym poradnikiem powinniście dać sobie radę w podstawowych sytuacjach i nie zrobić najbardziej podstawowych sytuacjach.
Charakterystyka korzeni
Rośliny i trawy wypuszczają korzenie w glebę i co jest ważne. Te korzenie mogą sięgać nawet do 15 cm w głąb ziemi. To ważny aspekt, do którego wrócimy w dalszej części artykułu. Niektóre rośliny przez niedobór wody lub złą pielęgnację, mogą się dostosować i wypuścić korzenie trochę płycej (nawet zaraz pod powierzchnią ziemi). Nie jest to dla nich zbyt dobra sytuacja. Mogą być wtedy bardziej podatne na różne choroby w tym grzyb lub pleśń. Przez to mogą stać się mniej wytrzymałe.
Jak podlewać często rośliny grodowe?
Jak już wspomnieliśmy, korzenie roślin są dosyć głęboko, zatem powinniśmy podlewać na tyle obficie i na tyle często, aby woda bez problemu mogła wchłonąć się na odpowiednią głębokość. Zbyt częste i zbyt mało obfite podlewanie może sprawić, że rośliny będą korzenić się bliżej powierzchni ziemi lub zaczną umierać. Pierwszy przypadek opisywaliśmy w akapicie wyżej. Drugi też nie jest zbyt optymistyczny. Zatem eksperci polecają, aby podlewać rośliny rzadziej, ale bardziej obficie. Sprawdź to nawadnianie ogrodów.
Najlepsza pora dnia do podlewania
Nie wszystkie pory dnia są dobre do wykonywania czynności, jaką jest podlewanie roślin. Weźmy na tapetę godziny południowe, gdzie słońca jest najwięcej. Wtedy najczęściej korci nas, aby pójść i podlać rośliny prawda? To obróci się przeciwko nas. Po pierwsze musielibyście zużyć dużo więcej wody niż w innej porze dnia, aby woda wsiąkła na głębokość 15 cm w głąb gleby. Słońce sprzyja szybkiemu parowaniu wody, więc duża część wody nawet nie zdąży się wchłonąć. Oprócz tego krople wody mogą zadziałać jak soczewka skupiająca. W ten sposób może skupić na sobie kilka promieni słonecznych i poparzyć nam rośliny. Podlewanie wieczorem też nie jest zbyt dobre dla roślin, ponieważ z braku promieni słonecznych gleba zostanie na wiele godzin wilgotna. Sprzyja to rozmnażaniu grzybów czy pleśni. Zatem najlepszy czas na podlewanie roślin to wczesny ranek. Woda będzie miała godzinę czy dwie na wchłonięcie się w głąb gleby, a później promienie słoneczne delikatnie ją osuszą. Wtedy słońce nie jest jeszcze zbyt mocne i nie poparzy nam roślin.
Jak długo trwa podlewanie?
Podlewanie powinno być wystarczająco długie na tyle, aby wody było odpowiednio dużo. Niezbyt dobrze jest podlewać rośliny strumieniem wody o punktowym wymiarze i z dużym ciśnieniem. Mogą się nam wtedy rośliny połamać, a i wchłanianie nie będzie odpowiednie. Najlepiej poprzez zraszacz spróbować lać wodę, tak aby imitowało to deszcz. Taki sposób jet najlepszy, ale najdłużej to wtedy trwa. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu rano to można zainwestować w automatyczny system nawadniania.
Autor: Materiał partnera