SM Gdańsk: Kierował na podwójnym gazie

2 min czytania

Rozbite auta, utrudnienia w ruchu samochodowym i zanieczyszczona jezdnia. To wynik kolizji, do której doszło na Chełmie. Jako pierwsi na miejscu byli strażnicy miejscy. Zabezpieczyli teren i powiadomili odpowiednie służby. Szybko okazało się, że przyczyną zderzenia pojazdów był alkohol.

Wtorek, 13 kwietnia. Zbliżała się godzina 19:00. Funkcjonariusze z Referatu V jechali ulicą Witosa. W pewnej chwili zobaczyli na wysokości ulicy Cieszyńskiego dwa rozbite auta stojące na jezdni. Strażnicy zatrzymali radiowóz w bezpiecznym miejscu i udali się w kierunku samochodów, żeby sprawdzić, czy uczestnicy zdarzenia nie potrzebują pomocy. Okazało się, że w wyniku zderzenia ucierpiały tylko ich pojazdy. Z uszkodzonych instalacji wyciekały płyny eksploatacyjne, a naokoło leżały połamane części karoserii. Na miejscu nie było jeszcze służb ratowniczych.

Kierujący nie mieli żadnych widocznych obrażeń zewnętrznych, ale od jednego z nich wyczułem wyraźną woń alkoholu. Gdy zapytałem mężczyznę, czy pił alkohol zanim wsiadł za kierownicę, kategorycznie zaprzeczył. Twierdził, że oślepiło go słońce i nie zauważył auta przed sobą. Nie dałem jednak wiary jego słowom i zabezpieczyłem kluczyki od auta oraz jego prawo jazdy do czasu przyjazdu policji. Zapytałem też, czy chcą żeby na miejsce wzywać pogotowie ratunkowe. Panowie jednak odmówili mówi inspektor Leszek Golubski.

Strażnicy za pośrednictwem Stanowiska Kierowania wezwali Straż Pożarną i Policję oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Strażacy zneutralizowali płyny eksploatacyjne, które wyciekały z rozbitych samochodów i uprzątnęli jezdnię. Dalsze czynności w sprawie przejęli funkcjonariusze Policji.

Jak informuje nadkom. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, uczestnicy kolizji zostali przebadani alkomatem na zawartość alkoholu w organizmie. U jednego z mężczyzn, którzy brali udział w zdarzeniu, badanie wykazało 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 40-latek został zatrzymany i teraz za swoje zachowanie, gdy usłyszy zarzuty, odpowie przed sądem.

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem. Zgodnie z art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat2.

Za spowodowanie kolizji, będąc pod wpływem alkoholu, zgodnie z art. 86 §1 Kodeksu Wykroczeń grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Straż Miejska Gdańsk, strazmiejska.gda.pl/, strazmiejska.gda.pl/aktualnosci/kierowal-na-podwojnym-gazie,a,6665

Autor: krystian