Polski Inkubator Rzemiosła – to opracowany w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii nowy program skierowany do organizacji rzemieślniczych. O zaprezentowanym dziś, w auli Pomorskich Szkół Rzemiosł w Gdańsku, programie rozmawiali Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w MRPiT i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

W prezentacji nowego rządowego programu, obok przedstawicieli branży rzemieślniczej, brał też udział (online) Piotr Mazurek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa RM, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej i wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Celem Polskiego Inkubatora Rzemiosła jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, a kluczowe zadania to wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych, jak również rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle.

W ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony w II połowie lipca 2021 r. przez Narodowy Instytut Wolności, organizacje rzemieślnicze (Związek Rzemiosła Polskiego, izby i cechy rzemieślnicze) będą mogły ubiegać się o dotacje do wysokości 20.000 zł m.in. na:
• doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny (w szczególności: laptopy, tablety, komputery stacjonarne, akcesoria dyski twarde, projektory, drukarki, xero, skanery, urządzenia wielofunkcyjne, meble biurowe, itp.)
• zakup oprogramowania specjalistycznego służącego do realizacji zadań statutowych
• organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych
• organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych
• specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła (wizyty studyjne uczniów rzemiosła)
• organizację festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych
• doradztwo gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła
• konsultacje i szkolenia dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych

Czas realizacji programu obejmuje okres od 2021 r. do 2030 r. , a źródłem finansowana będzie budżet państwa (w 2021 r. zapewnione finansowanie programu w wysokości 5,0 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa).
Zarządzaniem i koordynacją programu zajmować się będzie Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO).