Systemy ERP: jak działa wsparcie techniczne producenta oprogramowania?

Wdrożenie systemu ERP to dla wielu firm jedna z kluczowych inwestycji. Relacja z dostawcą jest przy tym długofalowo i nie kończy się wraz z implementacją. Bardzo ważną rolę odgrywa to, jak będzie układała się dalsza współpraca.
Co oznacza skrót ERP?
System ERP (ang. Enterprise Resource Planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa) pozwala na kompleksowe i scentralizowane zarządzanie wszystkimi procesami w firmie. Właśnie z tego wynika jego przewaga nad nadal często wykorzystywanymi w wielu przedsiębiorstwach programami stworzonymi z myślą o wsparciu wyłącznie jednego typu aktywności. Przepływ danych pomiędzy różnymi urządzeniami i bazami umożliwia automatyzację zasadniczo wszystkich działań, w tym również tych obejmujących kilka działów, stanowisk czy urządzeń. Wpływa to bezpośrednio na wskaźnik workflow, obrazujący sprawność przepływu informacji i danych w organizacji, a co za tym idzie także sprawność organizacyjną i finalnie rentowność.
Jak dokładnie działa system ERP? W logistyce pozwoli na przykład na kompleksową obsługę transportu od złożenia zamówienia przez wszystkie etapy realizacji, włączając w to analizę pochodzenia towaru, jego umiejscowienia w magazynie i kontrolę jakości. Narzędzie pozwoli też zatroszczyć się o kwestie finansowe, księgowe czy kadrowe.
Ile kosztuje system ERP?
Oprogramowanie ERP jest oczywiście zróżnicowane. Do dyspozycji przedsiębiorców zainteresowanych transformacją cyfrową firmy pozostaje wiele różnych produktów. Finalne koszty będą zależeć przede wszystkim od konkretnego narzędzia oraz modułów, jakie będzie obejmować. Najpopularniejsze systemy ERP nie sprawdzą się jednak w każdej sytuacji: w niektórych przypadkach najlepsze rezultaty może natomiast zagwarantować stworzenie dedykowanych narzędzi. Dobór odpowiedniego rozwiązania oraz jego konfiguracja powinny być przeprowadzone przez ekspertów posiadających doświadczenie na wybranym rynku. Więcej na temat możliwości systemu ERP i konkretnych funkcjonalności przeczytasz na stronie https://kotrak.com/pl/oferta/comarch-erp/. Rola dostawcy nie zaczyna się i nie kończy w chwili wdrożenia. Kluczową kwestią jest zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia technicznego.
Wdrożenie oprogramowania ERP krok po kroku
Aby osiągnąć oczekiwany efekt, konieczne stanie się przede wszystkim dobranie odpowiedniego produktu. Powinien być jak najlepiej dostosowany do potrzeb i charakterystyki firmy. Dostawca musi szczegółowo ją poznać oraz zgromadzić dane dotyczące nie tylko kwestii technicznych, ale również organizacyjno-biznesowych. Po przeprowadzeniu analizy następuje etap wyboru systemu ERP oraz jego konfiguracji zgodnie z listą zdefiniowanych potrzeb.
Po implementacji dostawca musi z kolei zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie wszystkich pracowników firmy i przeprowadzić rozbudowane szkolenia produktowe. Oprogramowanie ERP to duża inwestycja, wobec czego użytkownikom zależy na jak najdłuższym cyklu życia produktu. Również w tym przypadku warto dokładnie przyjrzeć się temu, co oferuje dostawca.
Wsparcie techniczne oferowane przez dostawcę
Firmy tworzące oprogramowanie ERP powinny dbać o aktualność narzędzia i pomagać odbiorcom wykorzystywać pełnię jego potencjału. Relacja pomiędzy dostawcą a przedsiębiorstwem w wielu przypadkach jest długofalowa. Warto więc o nią odpowiednio dbać i jak najbardziej świadomie wybrać partnera. Pozwoli to na wykorzystanie pełni potencjału narzędzi cyfrowych i skuteczne wsparcie procesowania w przedsiębiorstwie dowolnej branży i wielkości.
Autor: Materiał partnera