Kto buduje wały przeciwpowodziowe?

Tereny przemysłowe i mieszkalne, a także miejsca dość odległe od cywilizacji, muszą zawierać w sobie pewne zabezpieczenia, które zapewniają stabilność gruntu. Jednymi z najważniejszych zabezpieczeń są wały przeciwpowodziowe. Kto je buduje i jak wyglądają?

  • Po co są wały przeciwpowodziowe?
  • Kto buduje wały przeciwpowodziowe?
  • Jak budowane są wały przeciwpowodziowe?

Po co są wały przeciwpowodziowe?

Wały przeciwpowodziowe to jedno z najbardziej potrzebnych zabezpieczeń, które gwarantuje, że woda nie będzie zalewać danego obszaru. Wał przeciwpowodziowy ma chronić pobliskie tereny przed zalaniem, i głównym jego zadaniem jest właśnie wstrzymanie naporu wody. Jest to sztuczne usypisko, wznoszone wzdłuż konkretnej rzeki, jednak nadal w pewnym oddaleniu od jej koryta, stworzone z ziemi oraz, bardzo często, wzmocnione dodatkowymi elementami, na przykład kamieniami.

Aby wykonać wał przeciwpowodziowy, potrzebna jest specjalistyczna ekipa. Odpowiednie wały przeciwpowodziowe wykona firma z oddziałem w Gdańsku (keller.com.pl), która zajmuje się także wzmacnianiem fundamentów i innymi pracami ziemnymi. Wykonanie wałów przeciwpowodziowych to praca, która wymaga użycia profesjonalnych narzędzi, oraz znajomości prawa wodnego.

Kto buduje wały przeciwpowodziowe?

Wały przeciwpowodziowe i ich użytkowanie to konstrukt opisany szeroko w Prawie Wodnym. Określa ono zarówno sposoby użytkowania tego zabezpieczenia, oraz jego budowy. Wały przeciwpowodziowe są utrzymywane przez zarządy gospodarki wodnej czy też jednostki melioracji i urządzeń wodnych. Wybudowanie ich jednostki te zlecić muszą jednak specjalnym firmom zewnętrznym, które potrafią wykonać zabezpieczenie, będące profesjonalne i trwałe. Takie firmy zajmują się także uszczelnianiem wałów przeciwpowodziowych i ich naprawą.

Jak budowane są wały przeciwpowodziowe?

Aby zbudować wał przeciwpowodziowy stosuje się różne metody. Mogą to być techniki wibracyjne, a także wykonywania wałów za pomocą konstruowania przesłon w postaci ścian szczelinowych czy też przesłon trencherem. Każdy wał przeciwpowodziowy wykonuje się za pomocą ingerencji w grunt i usypania pewnego rodzaju wzniesienia, które ma oddzielać rzekę od reszty terenu. Taki wał należy jednak odpowiednio umocnić wspomnianymi już powyżej technikami, dodatkowo często wały przeciwpowodziowe wspomagane są kamieniami bądź głazami, które uszczelniają konstrukcję.

Wały przeciwpowodziowe są niezwykle ważne w terenach, które znajdują się niedaleko rzeki, zwłaszcza, jeśli jest ona dość duża i rwąca. Zasadniczo wały przeciwpowodziowe chronią terytorium przed zalaniem, jednak wszystko zależy od skali zjawiska. Zdarza się, że rzeka wzbiera tak, że wały przeciwpowodziowe nie są w stanie jej zatrzymać. Dlatego też niezwykle ważne jest monitorowanie stanu wód i reagowanie na bieżąco na wszelkie niebezpieczne sygnały, które mogłyby sprawić, że rzeka wyleje i w niekontrolowany sposób dotknie zabudowę.