MEVO rośnie w siłę nowe klasyczne rowery już na ulicach metropolii

3 min czytania
MEVO rośnie w siłę nowe klasyczne rowery już na ulicach metropolii


MEVO w Gdańsku bije rekordy popularności, a już teraz mieszkańcy mogą korzystać z nowej dostawy tradycyjnych rowerów. System stale się rozwija, oferując coraz więcej jednośladów i przyciągając pół miliona użytkowników w ciągu zaledwie półtora roku!

  • Gdańsk wzbogaca się o kolejne rowery MEVO dla mieszkańców
  • MEVO zdobywa serca mieszkańców Trójmiasta i okolic
  • MEVO zmienia oblicze komunikacji i ekologii w regionie

Gdańsk wzbogaca się o kolejne rowery MEVO dla mieszkańców

W czwartek, 17 lipca, na ulice metropolii trafiła pierwsza partia nowych klasycznych rowerów MEVO. To kolejny krok po niedawnej dostawie 240 elektrycznych jednośladów, które już cieszą się dużym zainteresowaniem. Przed oddaniem ich do dyspozycji mieszkańców, każdy rower przechodzi szczegółową kontrolę techniczną – sprawdzane są hamulce, przerzutki oraz dzwonki, a następnie urządzenia zostają aktywowane w systemie.

Klaudia Kaźmierczak, koordynatorka ds. marketingu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, podkreśla:

„Przed wypuszczeniem ich na ulice, zostaną zweryfikowane pod kątem technicznym, operator sprawdzi czy hamulce, przerzutki i dzwonki działają poprawnie i aktywuje nowe jednoślady w systemie.”

Do końca tygodnia tradycyjne rowery będą już dostępne dla wszystkich chętnych. Od sierpnia liczba jednośladów MEVO wzrośnie do imponujących 5,3 tysiąca pojazdów – to ogromne wsparcie dla osób poruszających się po całym obszarze metropolitalnym.

MEVO zdobywa serca mieszkańców Trójmiasta i okolic

System rowerowy MEVO działa nie tylko w Gdańsku, ale również w 15 innych gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wśród nich są m.in. Gdynia, Sopot, Tczew czy Rumia. Już w sierpniu do grona użytkowników dołączy gmina Pruszcz Gdański – tam na 15 stacjach będzie można wypożyczyć aż 92 rowery, w tym 72 elektryczne.

Od startu systemu 16 listopada 2023 roku do połowy lipca 2025 r. gdańszczanie wypożyczyli ponad 3 miliony razy rowery MEVO, pokonując w sumie ponad 10 milionów kilometrów. Średni dystans jednej przejażdżki wynosi blisko 3,5 km, a czas spędzony na rowerze to niemal 18 minut.

Statystyki pokazują także preferencje użytkowników – ponad połowa z nich ma od 19 do 30 lat, a panowie stanowią około 60% wszystkich wypożyczających. Największą popularnością cieszy się stacja przy Placu Zdrojowym w Sopocie, gdzie rowery były wypożyczane aż 40 tysięcy razy.

MEVO zmienia oblicze komunikacji i ekologii w regionie

W ciągu ostatniego roku dzięki korzystaniu z systemu MEVO udało się zaoszczędzić aż 2,5 tysiąca ton dwutlenku węgla – to realny wkład w ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza nad Trójmiastem. Coraz większa flota i rosnąca liczba użytkowników świadczą o tym, że rowery miejskie stały się ważnym elementem codziennego życia wielu mieszkańców.

MEVO nieustannie dostosowuje się do potrzeb społeczności – nowe dostawy klasycznych rowerów oraz stale rozbudowywana sieć stacji sprawiają, że coraz więcej osób może szybko i wygodnie przemieszczać się po mieście bez konieczności korzystania z samochodu.

Na podst. UM Gdańsk

Autor: krystian