Szybkie paszporty na lotnisku w Gdańsku uratowały już ponad 3400 podróży

Zapominasz paszportu tuż przed wylotem? Gdańskie lotnisko ma na to sposób, który uratował już tysiące podróżnych! Sprawdź, jak działa punkt szybkiego wydawania paszportów tymczasowych i czy może pomóc także Tobie.
- Nowoczesna filia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na gdańskim lotnisku
- Jak szybko i komu można wyrobić paszport tymczasowy na gdańskim lotnisku
- Najczęstsze kierunki i ograniczenia dotyczące paszportów tymczasowych
- Szybka pomoc dostępna także na innych polskich lotniskach
Nowoczesna filia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na gdańskim lotnisku
Na terenie Portu Lotniczego Gdańsk od roku funkcjonuje specjalny punkt, gdzie można błyskawicznie wyrobić paszport tymczasowy. To rozwiązanie powstało z myślą o tych, którzy niespodziewanie stają przed problemem braku ważnego dokumentu podróży tuż przed odlotem. Filia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30–15:30, oferując wsparcie pasażerom w kryzysowych sytuacjach.
Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, podkreśla znaczenie tego miejsca: „To punkt, który uratował wakacje wielu rodzin”. I rzeczywiście – od momentu uruchomienia punktu w lipcu 2024 roku do końca czerwca 2025 wydano tam już 3458 paszportów tymczasowych.
Jak szybko i komu można wyrobić paszport tymczasowy na gdańskim lotnisku
Procedura jest prosta i dostosowana do potrzeb podróżnych w pośpiechu. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty oraz bilet lotniczy na najbliższy lot do kraju wymagającego paszportu. Dokument można załatwić nawet na dwie doby przed planowanym odlotem, a priorytet mają osoby z lotami za kilka godzin.
Opłata za wydanie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł i płatna jest wyłącznie kartą. Cały proces – od wypełnienia wniosku po wykonanie zdjęcia – zajmuje około 15-20 minut, o ile nie ma kolejek. Po otrzymaniu dokumentu podróżny może spokojnie udać się do samolotu, a po powrocie powinien złożyć wniosek o standardowy, dziesięcioletni paszport biometryczny.
- Paszport tymczasowy wydawany jest na czas najbliższej podróży, którą w ten sposób “ratujemy” - tłumaczył Cezary Maliszewski, z-ca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Natomiast po powrocie do domu trzeba udać się do urzędu wojewódzkiego i złożyć wniosek o paszport biometryczny, dziesięcioletni, bo to jest podstawowy dokument, którym powinniśmy się posługiwać przy przekraczaniu granicy.
Najczęstsze kierunki i ograniczenia dotyczące paszportów tymczasowych
Wśród osób korzystających z tej usługi najwięcej podróżuje do Wielkiej Brytanii (486 wydanych dokumentów), Egiptu (313), Norwegii (135) oraz Hiszpanii (86). Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kraje akceptują paszporty tymczasowe – na przykład Stany Zjednoczone czy Sri Lanka wymagają standardowego dokumentu. Informacje o takich ograniczeniach można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Paszport tymczasowy nie jest przeznaczony dla osób, które już wcześniej korzystały z takiego dokumentu na lotnisku i nie podjęły kroków w celu uzyskania pełnoprawnego paszportu biometrycznego. Nie otrzyma go również osoba bez wcześniejszego dokumentu tożsamości zawierającego numer PESEL.
Szybka pomoc dostępna także na innych polskich lotniskach
Gdańsk był trzecim miastem w Polsce, które zaoferowało pasażerom możliwość ekspresowego wyrobienia paszportu tymczasowego. Obecnie podobne punkty działają już na sześciu lotniskach: Warszawa-Chopin, Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice, Poznań-Ławica oraz Wrocław. Dzięki temu coraz więcej podróżnych może liczyć na wsparcie tuż przed odlotem.
Punkt na gdańskim lotnisku znajduje się tuż przy wejściu do hali odlotów – to strategiczne miejsce pozwala szybko reagować na nagłe potrzeby pasażerów i minimalizować stres związany z zapomnianymi lub nieważnymi dokumentami.
Na podstawie: UM Gdańsk
Autor: krystian