Czym jest FTL (Full Truck Load)

3 min czytania
Czym jest FTL (Full Truck Load)

Czym jest FTL (Full Truck Load)

Full Truck Load, czyli inaczej transport całopojazdowy to model przewozu towarów zakładający wynajem całej powierzchni środka transportu tylko jednemu klientowi. Tego typu sposób przewozu ma w sobie wiele zalet, z tego też względu jest jednym z najczęściej wykorzystywanych form transportu. Na czym dokładnie polega transport całopojazdowy, jak się odbywa i jak kształtują się koszty takiego rozwiązania?

Full Truck Load - na czym polega transport całopojazdowy?

Założeniem tego rodzaju transportu jest wynajem całej powierzchni przewozowej jednemu klientowi. Potrzeba stworzenia takiej usługi wynika z kilku przesłanek. Po pierwsze klient ma pewność, że jego ładunek przemierzy najbardziej optymalną trasę, bez konieczności przystanków w pośrednich punktach. Nie potrzebny jest również przeładunek. Dzięki temu towar dotrze w najszybszy możliwy sposób do punktu docelowego. Patrząc na sposób takiego przewozu, z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej byłoby zająć całą ładowność pojazdu. W przypadku Full Truck Load klient może skorzystać zarówno z całej pojemności pojazdu, jak i z połowy czy mniejszej części. Bez względu na to, jaki ładunek będzie przewożony, płaci on za cały pojazd, a koszt jest stały tak przy połowie wykorzystanej przestrzeni, jak i całej. W zależności od rodzaju przewożonych rzeczy klient może zdecydować się na wynajem odpowiadającego jego potrzebom środka transportu. Do wyboru mamy między innymi ciągniki z naczepami w formie platformy, z plandeką czy chłodnię.

Jakie są zalety modelu transportu całopojazdowego?

Niewątpliwą zaletą Full Truck Load jest zminimalizowanie formalności oraz stosunkowo szybki czas dostawy towaru z punktu A do punktu B. Dzięki temu, że nie wymaga się tu przeładunków, a sam kierowca zmierza prosto do adresata, nie wykonując po drodze przystanków pośrednich, ładunek dociera do klienta najszybciej jak to możliwe. Co więcej, jeżeli mamy do czynienia z ładunkiem, który powinien zostać dostarczony w określonym czasie ze względu choćby na przydatność do użycia, tego typu transport sprawdzi się najlepiej. Dużą zaletą jest też fakt, że klient ma do wykorzystania całą przestrzeń oferowaną przez konkretny rodzaj pojazdu, a jego towar załadowany jest zgodnie z jego życzeniem.

Zastosowanie i koszty FTL

Z transportu całopojazdowego najlepiej jest korzystać w sytuacji, gdy towar powinien trafić do punktu docelowego w określonym czasie. Sprawdza się również przede wszystkim tam, gdzie klient może wykorzystać powierzchnię i ładowność pojazdu w całości. Jest to wówczas opłacalne i uzasadnione ekonomicznie. Co do samych kosztów i sposobu wyceny, zależą one od kilku czynników. Po pierwsze, jaki pojazd zostaje wynajęty do transportu. Drugą ważną rzeczą jest rodzaj przewożonych dóbr. Inny będzie koszt transportu w przypadku przewozu ładunku konwencjonalnego, a inny, gdy mamy do czynienia ze środkami niebezpiecznymi lub też towarem, który szybko ulega zepsuciu. Dużą rolę przy kosztach końcowych odgrywa też typ usługi, a konkretnie to, czy jest standardowa, czy ekspresowa.

W artykule swoją wiedzą wsparła nas firma logistyczna z Gdańska.

Autor: Materiał partnera

glosgdanska_kf