Sprawa spadkowa u notariusza bez testamentu

Brak testamentu w przypadku śmierci spadkodawcy nie oznacza od razu konieczności wstąpienia na ścieżkę sądową celem ustalenia praw do majątku. Obecnie wszelkie sprawy spadkowe można załatwić u notariusza. Aby jednak skorzystać z tego sposobu, trzeba spełni
kilka istotnych przesłanek. Szybkie załatwienie wszystkich formalności zależy między innymi od postawy wszystkich osób, które są uprawnione do dziedziczenia. Kiedy więc można skorzystać z usług notariusza, gdy nie ma testamentu a chcemy uporządkować sprawy spadkowe?
Postępowanie spadkowe a brak testamentu - jak to wygląda?
Brak testamentu jest dość powszechny, dlatego po śmierci osoby, która go nie pozostawiła należy ustalić krąg osób, które dziedziczą majątek. Procedura ta nosi miano postępowania spadkowego. Obecnie możliwe jest przeprowadzenie go u notariusza. Aby uporządkować sprawy spadkowe przed notariuszem, konieczne jest stawienie się u niego wszystkich osób, które stanowią krąg spadkobierców. W przypadku, gdy nie ma testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. W pierwszej grupie spadkobierców znajdują się dzieci zmarłego oraz małżonek spadkodawcy. Warunkiem koniecznym ustalenia dziedziczenia w obecności notariusza jest pełna zgoda wszystkich uprawnionych do spadku osób. Jeżeli więc zachodzą wątpliwości i niezgodność co do któregokolwiek ze składników majątku, konieczne może okazać się postępowanie przed sądem. Dzieje się tak, gdy spadkobiercy nie dojdą do porozumienia.
Potwierdzenie nabycia spadku u notariusza
Postępowanie spadkowe przed notariuszem charakteryzuje się przede wszystkim szybkim rozwiązaniem kwestii. By można było uporządkować sprawy spadkowe w formie aktu notarialnego, w pierwszej kolejności należy ustalić termin spotkania wszystkich osób mających prawa do majątku. Gdy wszyscy są zgodni, konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów, by notariusz mógł spisać protokół dziedziczenia, a następnie najważniejszy z dokumentów, jakim jest akt poświadczający dziedziczenie. Gdy nabierze on mocy prawnej to właśnie na jego podstawie spadkobiercy nabywają prawo do swojej części majątku. Warto jeszcze raz nakreślić iż sprawy spadkowe załatwiane u notariusza wymagają obecności i zgody wszystkich zainteresowanych.
Kiedy można skorzystać z usług notariusza w postępowaniu spadkowym bez testamentu?
Załatwianie spraw majątkowych po śmierci spadkodawcy u notariusza możliwe jest zarówno wówczas, gdy zmarły pozostawił testament, jak i wówczas, gdy go nie ma. Jak już wspomniano wymaga się obecności wszystkich zainteresowanych i uprawnionych ustawowo do dziedziczenia. Notariusz sporządza protokół dziedziczenia na podstawie oświadczeń i dokumentów dostarczonych przez spadkobierców. Niezbędne będą tu odpis aktu zgody spadkodawcy oraz dokumenty potwierdzający stan cywilny spadkodawców ustawowych. Sporządzony akt dziedziczenia musi zostać zarejestrowany, by mógł nabrać mocy prawnej. Notariusz dokonuje więc wpisu do Rejestru Spadkowego. Po otrzymaniu potwierdzenia prawidłowej rejestracji akt ten nabiera mocy prawnej i stanowi stwierdzenie nabycia spadku. Sami spadkobiercy tym samym nabywają tytuł stwierdzający ich prawa majątkowe do spadku. Działa to podobnie jak zapis w testamencie.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://adwokat-chojaczyk.pl/oferta/sprawy-spadkowe
Autor: Materiał partnera