Na boiskach sportowych, na polach namiotowych i golfowych potrzeba zielonej, mocnej i odpornej murawy. Aby taką wyhodować, należy postawić na odpowiednie gatunki traw. W skład mieszanek sportowych najczęściej wchodzi życica trwała, wiechlina łąkowa i kostrzewa czerwona. Jak o nie dbać?
Trawy na boiska sportowe — nie zniszczy ich intensywne użytkowanie
Kiedy wysiewasz trawy na boiska sportowe, postaw na gatunki sprawdzone przez lata. Firma Sowul&Sowul ma w swojej ofercie mieszanki traw gazonowych przeznaczone na murawę sportową.
Boiska sportowe i stadiony są miejscami narażonymi na silną eksploatację. Jak więc dzieje się to, że nadal zachowują żywozielony kolor i odporność? Tajemnica tkwi w dobrze dobranej mieszance. W jej skład w odpowiednio dobranych proporcjach wchodzi wspomniana życica trwała, wiechlina łąkowa i kostrzewa czerwona.
Gdzie wysiać trawy sportowe?
To, że w Polsce powstają kluby piłkarskie dla najmłodszych zawodników, nikogo nie dziwi. ”Orliki” kształcą przyszłych piłkarzy i mistrzów świata w piłce nożnej.
Nie tylko stadiony i boiska obsiejesz trawą sportową. Wszystkie miejsca przeznaczone do aktywności fizycznej wymagają odpornej i estetycznej murawy. Sprawdzi się ona na placach zabaw, na przydomowych boiskach, na polach golfowych i namiotowych, na wybiegach dla zwierząt, jak również na podwórku szkolnym.
Mieszanki traw na boiska sportowe — jakie gatunki wchodzą w ich skład?
Życica trwała, czyli inaczej rajgras angielski to trawa, która szybko się zadarnia i regeneruje.. Bez tego rodzaju trawy nie powstałyby najznamienitsze murawy na świecie. Życica trwała rośnie szybko i nadaje się do tego, aby ją krótko przycinać. Trawa ta jest odporna na udeptywanie. Nawet intensywna eksploatacja jej nie zaszkodzi. Wśród gatunków życicy trwałej występują odmiany odporne na mrozy i pleśń śniegową.
Wiechlina łąkowa przetrwa śniegi i mrozy, nie tracąc nic ze swoich walorów estetycznych. Wzrasta dość wolno, dlatego łączy się ją z mieszankami traw o szybkim wzroście. Letnią porą zadarnienie nią murawy może okazać się nie lada wyczynem. W temperaturze 27 stopni Celsjusza nie wzrasta. Lubi wilgotną, próchniczą glebę i słoneczne stanowisko. Trzeba ją regularnie i często podlewać. Wiechlina łąkowa ma żywy zielony kolor.
Kostrzewa czerwona jest najmniej odporna na uszkodzenia mechaniczne ze wszystkich wymienionych traw. Jeśli jest jej sporo w mieszance traw na boiska sportowe, wymaga się ich wertykulacji. Okres wegetacji tego gatunku to późna wiosna i wczesna jesień. Zachowuje zimozieloność liści.
Jak pielęgnować trawy na boiska sportowe?
Jeśli nie wyhodujesz odpornej, soczyście zielonej murawy na boisku sportowym, zawodnicy nie rozegrają meczów, ani nie wezmą udziału w zawodach. Nierówna, twarda murawa, która nie przepuszcza wody, jest nie tylko nieestetyczna, ale także gra na niej grozi kontuzją.
Aeracja, czyli napowietrzanie murawy sportowej
Murawa sportowa potrzebuje aeracji, czyli napowietrzania. Wykonasz je z pomocą specjalnych maszyn zwanych aeratorami. Napowietrzanie zapobiega powstawaniu zbitych stref kondensacyjnych na boisku sportowym. Owe strefy wpływają negatywnie na gospodarkę wodną i powietrzną, co pogarsza jakość trawy. Aeracja wspomaga rozwój źdźbeł i stymuluje rozrost korzeni. Mocno zużyta trawa dzięki aeracji szybko odrasta i zapełnia ubytki.
Nawożenie — działanie konieczne dla wzrostu trawy
Murawę sportową nawozi się nie częściej niż 4 razy w roku. Najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe, które odżywiają trawy przez cały okres wegetacji.
Nawóz najlepiej dobrać do składu chemicznego podłoża, jaki panuje na boisku, jak również do pory roku.
Podlewanie
To konieczność, jeśli chcesz cieszyć się dorodną trawą na boisku. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Dobrze nawodniony grunt staje się wilgotny na głębokości 10-15 centymetrów. Murawę podlewaj przynajmniej 2 razy w tygodniu (rano lub wieczorem).
Koszenie trawy
Koś z głową! Trawa na murawie nie może być niższa niż 3-4 centymetrów. Zaleca się, aby kosić nie więcej niż 30% wysokości trawy, co zapobiega osłabianiu trawnika.
Wertykulacja, czyli nacinanie darni
Wertykulacja to proces, który polega na pionowym nacinaniu darni. Dzięki temu usuniesz warstwę filcu i stworzysz lepsze warunki dla dopływu powietrza, wody i nawozów do stref korzeniowych. Wertykulację wykonuj razem z podsiewem i piaskowaniem.
Odchwaszczanie i szczotkowanie
To te działania, które mają na celu zachować estetykę trawy. Szczotkując, pozbywasz się martwych traw i podnosisz zagniecioną murawę. Natomiast odchwaszczanie to nic innego jak usuwanie niepożądanych gatunków, które rozpleniły się na boisku.
Zdrowa, gęsta i żywozielona trawa zachęca do zawodów sportowych. Oprócz tego, że wysiejesz odpowiednie gatunki, koniecznie zadbaj o murawę. Tylko wtedy stanie się odporna i estetyczna.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.sowul.pl/mieszanka-sport/