W sobotę tuż przed godziną 9.00 na ul. Siennickiej policjanci grupy Speed zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Mercedes. 35-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego został zbadany alkomatem. Podczas badania okazało się, że mężczyzna był pod wpływem 0,3 promila. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy.
Kontrole przeprowadzone w niedzielę przez funkcjonariuszy w 5 przypadkach zakończyły się zatrzymaniami. Tuż przed godziną 5.00 policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na al. Adamowicza. Mundurowi na miejscu ustalili, że 28-letnia kierująca osobowym renault jechała w kierunku ul. Bulońskiej. Kobieta nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w sygnalizator znajdujący się po prawej stronie drogi. Policjanci w rozmowie z kierującą wyczuli zapach alkoholu. W związku z tym, że kierująca odmówiła badania alkomatem, policjanci przewieźli ją do szpitala, gdzie pobrano jej krew do badania na zawartość alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia tuż po godzinie 6.00 na ul. Trakt św. Wojciecha doszło do ujęcia obywatelskiego kierującego samochodem osobowym marki Renault, który był pijany. Świadek, widząc, że kierujący jedzie od prawej do lewej krawędzi jezdni, wyprzedził go, zmusił do zatrzymania i zabrał kluczyki od auta, ponieważ wyczuł od niego zapach alkoholu. Patrol grupy Speed na miejscu zbadał 35-latka alkomatem. Urządzenie wykazało, że obywatel Ukrainy był pod wpływem ponad 2 promili. Mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego został zatrzymany i przewieziony do pobliskiego komisariatu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a samochód, którym jechał, odholowano na parking strzeżony.
Około godziny 14.30 policjanci zostali skierowani na jedną z ulic dzielnicy Kokoszki, gdzie według świadka kierujący osobowym volkswagenem jest pod wpływem alkoholu. Na miejscu policjanci ustalili, że zgłaszający widział, jak kierujący parkuje samochód i odchodzi chwiejnym krokiem. Funkcjonariusze zbadali kierowcę volkswagena alkomatem. Urządzenie wykazało, że 33-letni obywatel Ukrainy był pod wpływem ponad 3 promili. Policjanci zatrzymali mieszkańca Gdańska i przewieźli go do szpitala celem pobrania krwi do badania retrospekcyjnego na zawartość alkoholu. Wyniki trafią do biegłego, który stwierdzi, czy mężczyzna był pijany w czasie jazdy.
Tuż po godzinie 18.00 na ul. Źródlanej policjanci zespołu Speed skontrolowali kierującą dacią. 41-latka z Gdańska była pod wpływem ponad 0,4 promila. Kierującej zatrzymano prawo jazdy.
W niedzielę około godziny 19.40 na ul. Kartuskiej policjanci zauważyli, że kierujący samochodem osobowym marki Ford przewozi pasażera, który nie korzysta z pasów bezpieczeństwa. Po wylegitymowaniu 42-letniego kierującego okazało się, że ma aktywny zakaz sądowy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który obowiązuje go do września 2023 roku. Za wykroczenie kierujący został ukarany mandatem w wysokości 100 zł, a za przestępstwo odpowie przed sądem.
Złamanie sądowego zakazu zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, a także utrata uprawnień i wysoka grzywna. Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.