Urząd Miejski Gdańsk: Wrzeszcz Dolny/Zaspa Rozstaje. Zbudują dwa ronda za prywatne pieniądze, start od poniedziałku
Mieszkańcy Gdańska, przygotujcie się na przebudowę! Znane ulice zmienią swoje oblicze, a to wszystko dzięki inwestycji prywatnej firmy. Czy komunikacja miejska zdoła płynnie pokonać te zmiany?
  • Zmiany w organizacji ruchu na ul. Chrobrego już od poniedziałku.
  • Dwa nowe ronda mają usprawnić przepływ w obrębie Wrzeszcz Dolny/Zaspa Rozstaje.
  • Przebudowa ul. Chrobrego – co czeka mieszkańców i kierowców?
  • Zmiany tras i przystanków w komunikacji miejskiej.

Nadchodzi duże zmiany dla mieszkańców Gdańska, szczególnie tych z Wrzeszcz Dolnego i Zaspy Rozstaje. Już od najbliższego poniedziałku życie komunikacyjne tych dzielnic wejdzie w nową fazę. Nie tylko kierowcy, ale i piesi oraz użytkownicy komunikacji miejskiej odczują wprowadzane zmiany, gdyż na ulicy Chrobrego rozpocznie się przebudowa.

Nowa era komunikacji w sercu Gdańska

Przebudowa ulicy Chrobrego obejmie odcinek 370-metrowy, łączący nowe osiedle deweloperskie z historycznym Cmentarzem Ofiar Hitleryzmu. Projekt ten zakłada nie tylko renowację nawierzchni jezdni i chodników, ale również tworzenie dwóch nowych rond, mających na celu poprawienie przepustowości ruchu.

Patryk Rosiński z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przekazuje, że prace będą realizowane etapami, co niestety wiąże się z nieuchronnymi zmianami w organizacji ruchu. Pierwszy etap obejmuje rekonstrukcję prawego pasa ruchu i chodnika wzdłuż ulicy, a także konwersję skrzyżowań w ronda.

Ograniczenia w ruchu dotkną również obszar skrzyżowań ulic Chrobrego z Pstrowskiego i Grudziądzką, które tymczasowo staną się bez przejazdu. Ulica Chrobrego zostanie zawężona do jednego pasa ruchu, z organizacją ruchu jednokierunkowego. Mieszkańcy będą mogli korzystać z objazdu przez al. Hallera oraz ul. Kościuszki.

Przerwy w dostępie do infrastruktury

Podczas pierwszego etapu prac, dostępny będzie jedynie chodnik znajdujący się od strony cmentarza, co może być pewnym utrudnieniem dla pieszych. Chodnik po przeciwległej stronie ulicy zostanie zamknięty, jednak dostęp do lokalnych sklepów i dyskontu spożywczego zostanie zachowany.

Zgodnie z planem, wszystkie prace mają zakończyć się do 30 czerwca obecnego roku.

Przebudowa ulicy a komunikacja miejska

W związku z przebudową, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku zapowiedział zmiany w kursowaniu autobusów. Linie 124 oraz nocne N1, N2 i N6 zostaną dostosowane do nowej sytuacji już od wczesnych godzin porannych dnia rozpoczęcia prac.

Autobusy linii 124 nie będą zatrzymywać się na przystanku „Ciołkowskiego” 01, zamiast tego pasażerowie będą mogli skorzystać z przystanku tymczasowego przy ul. Leszczyńskich. Linie nocne również przejdą modyfikacje tras, zastępując niektóre przystanki tymczasowymi rozwiązaniami.

Inwestycja z prywatnej inicjatywy

Inwestorem odpowiedzialnym za przebudowę jest firma deweloperska Robyg, realizująca projekt na podstawie umowy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Dzięki tzw. "umowie szesnastkowej" zawartej zgodnie z art. 16 Ustawy o drogach publicznych, koszty związane z budową lub przebudową dróg leżą po stronie inwestora niezwiązanego bezpośrednio z drogownictwem.


Opierając się na: Urząd Miejski Gdańsk