UMWP Gdańsk: Ostatnie pożegnanie śp. Jana Kowalczysa ps. „Śmiały
Gdańsk żegna bohatera - ostatnie pożegnanie legendarnego żołnierza Armii Krajowej. Jan Kowalczys, odważny "Śmiały", opuścił nasz świat, pozostawiając po sobie nie tylko wspomnienia walki o wolność Polski, ale także inspirujący przykład niezłomności.
  • Uroczystości pogrzebowe Jana Kowalczysa, ps. "Śmiały".
  • Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla "Śmiałego".
  • Barwna historia życia bohatera narodowego.
  • Szczegóły wojskowej przeszłości i życia po wojnie.

W dniu pogrzebu Jana Kowalczysa, ps. "Śmiały", na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko, zgromadziły się tłumy, aby oddać hołd bohaterowi narodowemu. Wśród żałobników znaleźli się bliscy, przyjaciele, a także przedstawiciele władz i społeczeństwa, którzy z uznaniem i szacunkiem pożegnali tego wyjątkowego żołnierza Armii Krajowej.

W trakcie uroczystości religijnej w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, rodzina otrzymała z rąk Krystiana Kłosa, przedstawiciela Biura Wojewody, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę. Wyróżnienie to stanowiło wyraz najwyższego uznania za bohaterską postawę oraz niezłomność w dążeniu do wolności narodu.

Jan Kowalczys urodził się w 1927 roku na terenie dzisiejszej Białorusi, w wieku zaledwie 16 lat dołączył do zbrojnej walki o wolność Polski w szeregach Armii Krajowej. Jego życie było pełne dramatycznych wydarzeń, w tym aresztowania przez NKWD i wyroku stalinowskiego sądu. Mimo trudów losu, jego duch nie został złamany - po latach w łagrze, zmuszony do życia w ZSRS, ostatecznie odnalazł drogę powrotną do Polski, gdzie jako maszynista kolejowy pracował do emerytury. W 2020 roku został mianowany kapitanem Wojska Polskiego, a rok później odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pamięć o Janku Kowalczysie, ps. "Śmiały" zostanie z nami na zawsze. Jego niezłomna postawa i nieugięta wola walki o wolną Polskę będą inspiracją dla przyszłych pokoleń, przypominając o wartościach, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej.


Źródło: UMWP Gdańsk