Piknik Nauki Fahrenheita już w niedzielę: nauka i edukacja na świeżym powietrzu
W najbliższą niedzielę, 26 maja, odbędzie się 3. Piknik Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej. Wydarzenie to łączy w sobie elementy edukacyjne i rozrywkowe, oferując uczestnikom możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, jednocześnie zdobywając nową wiedzę i umiejętności.
  1. Pokazy naukowe i warsztaty dla wszystkich.
  2. Scena z pokazem mody Zero Waste oraz bajką o Marii Skłodowskiej-Curie.
  3. Wystawa „Uczone” o młodych naukowczyniach z Trójmiasta.
  4. Organizatorzy przewidują obecność ponad 5 tys. uczestników.

– Wszystko co przygotowaliśmy na piknik, będzie ciekawe, łatwe do zrozumienia i edukacyjne – zapewnia prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita. Edukatorzy z uczelni, przy współpracy z Hevelianum, przygotowali szereg eksperymentów naukowych, warsztatów i pokazów w miasteczku naukowym.

Na uczestników pikniku będzie czekała zarówno scena, na której odbędzie się m.in. pokaz mody Zero Waste, jak i ponad 50 namiotów tematycznych. W tych namiotach dowiemy się, jak zrobić w domu wulkan, jak myśleć przestrzennie od architekta oraz czym są fraktale z perspektywy matematyków. Dzieci mogą spodziewać się bajki z udziałem Marii Skłodowskiej-Curie, szczególnie bliskiej sercu prof. Zaleskiej-Medynskiej, chemiczki z wykształcenia.

Jak podkreśla dyrektor Hevelianum, Paweł Golak, miejsce to łączy wiedzę, umiejętności uczenia się, doświadczania i eksperymentowania w taki sposób, aby po powrocie do domu uczestnicy mogli odtworzyć zdobytą wiedzę, na przykład robiąc wulkan z drożdży. – Otwieramy również wystawę „Uczone” o młodych naukowczyniach z Trójmiasta – dodaje Golak. – Chcemy pokazać i zainspirować, że nauka to nie tylko coś, co się bada, ale również pasja i coś, co daje możliwość realizacji mnóstwa zainteresowań.

Organizacja takiego wydarzenia to jednak ogromne wyzwanie. – My na co dzień mówimy trochę innym językiem i przygotowując się do tego pikniku musimy się zastanowić, jak pokazać to, czym zajmujemy się w pracy, w sposób łatwy do zrozumienia i ciekawy – wyjaśnia Adriana Zaleska-Medynska. – Nie używać nomenklatury naukowej, ale takiej, która będzie dla większości osób zrozumiała i mogła zaszczepić pasję.

Przed organizatorami stoi kolejne wyzwanie, ponieważ trzecia edycja Pikniku Nauki Fahrenheita przybiera formę imprezy masowej, na której można spodziewać się, podobnie jak przed rokiem, ponad 5 tys. uczestników. W dalszej części rozmowy Paweł Golak opowiada o wyzwaniach stojących przed kobietami naukowczyniami, a Adriana Zaleska-Medynska o powołanym do życia przed czterema laty Związku Uczelni Fahrenheita.

Wiosenna aura sprzyja wyjściu w plener - na spacer czy rodzinny piknik. Agnieszka Michajłow opuszcza więc gościnne studio telewizyjne w Gdańskim Centrum Multimedialnym i zabiera nas oraz swych gości na Górę Gradową, by tu, z pięknym widokiem na miasto, zrealizować kolejny odcinek rozmów z cyklu „Jestem z Gdańska”.

Podczas 3. Pikniku Nauki Fahrenheita mieszkańcy będą mieli okazję nie tylko zrelaksować się na świeżym powietrzu, ale także wziąć udział w ciekawych i inspirujących zajęciach. To doskonała okazja, by w atmosferze majówki łyknąć nieco wiedzy, obok nieodzownej na pikniku lemoniady.


Według informacji z: Urząd Miejski Gdańsk