PUW Gdańsk: Zmiana ustawy. Solarium tylko dla dorosłych
W piątek k (16 lutego br.) weszła w życie ustawa zakładająca całkowity zakaz korzystania z solarium przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia - przypomina pomorski sanepid. Celem ustawy jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.
Jak wynika z licznych badań, korzystanie z solariów sprzyja zachorowaniu na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych, jednak najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Skóra osób młodych nie jest jeszcze w pełni dojrzała (komórki macierzyste znajdują się bliżej powierzchni skóry niż u osób dorosłych), co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe skóry.
Przepisy ustawy zabraniają reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium oraz udostępniania solarium małoletnim.
Art. 4. Zabrania się reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności:
W telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych;
Na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowych;
W środkach usług informatycznych.
Zabrania się udostępniania solarium małoletnim.
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium, osoba udostępniająca solarium uprawniona jest do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek.
W razie nieokazania dokumentu, o którym mowa w ust. 2, osoba udostępniająca solarium odmawia udostępnienia solarium
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, mbp.sopot.pl/, gdansk.uw.gov.pl/pl/urzad/aktualnosci/item/2887-zmiana-ustawy-solarium-tylko-dla-doroslych
Autor: krystian