SM Gdańsk: Sztuka monitorowania
Spostrzegawczość i umiejętność kojarzenia detali typowych cech wyglądu, szczegółów ubioru oraz faktów to w przypadku operatora miejskich kamer najbardziej pożądane cechy. Jak ważne są w jego codziennej pracy, okazało się choćby kilka dni temu, gdy do pewnej pizzerii w centrum miasta dokonano włamania.
Był poniedziałek, 29 stycznia. Około godziny 8:00 pracownik straży miejskiej dostrzegł na ekranie monitora kobietę i trzech mężczyzn, stojących obok kina Krewetka”. Intuicja podpowiedziała mu, że ludziom tym należy przyjrzeć się nieco dokładniej. Przez dłuższą chwilę operator nie spuszczał grupki z oka, zrobił kilka zbliżeń na twarze. Chwilę później pani i jeden z panów poszli w kierunku pizzerii. Za kilka minut wrócili. Uwagę operatora zwróciły butelki w dłoniach kobiety. Cała czwórka oddaliła się następnie poza zasięg kamer.
Zdarzenie zostałoby zapewne puszczone w niepamięć, gdyby kilkadziesiąt minut później nie przyszła informacja od oficera dyżurnego policji. Chodziło o włamanie do pizzerii i kradzież kilku butelek drogiego alkoholu. Miało do niego dojść około godziny 8:00.
Pracownik straży natychmiast skojarzył fakty i osoby. Zaczął też przeglądać nagrania z kamer. Okazało się, że zanim zaczął się bacznie przyglądać czwórce osób, stały one przez dłuższą chwilę obok pizzerii. Kobieta w tym czasie otwierała drzwi tarasu lokalu.
Operator był przekonany, że cztery dni wcześniej widział na swoich monitorach tę samą panią. Była wtedy legitymowana przez wspólny patrol policji i straży miejskiej. Jej dane musiały być zatem zapisane w notatnikach funkcjonariuszy. I wcale się nie mylił, jak się później okazało… Wnioski z przemyśleń, fakty i daty operator niezwłocznie przekazał oficerowi dyżurnemu komisariatu.
Już następnego dnia 30-latka była w rękach policji. Kilka godzin później także jej 37-letni kompan. Oboje usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem. Ponieważ kobieta w przeszłości była już zatrzymana za podobne przestępstwo, odpowie za swój czyn jako recydywistka.
Warto dodać, że ten sam operator pół roku temu przyczynił się do zatrzymania złodzieja roweru. Mężczyznę typowanego jako sprawcę dostrzegł w tłumie ludzi, mimo zapadającego zmierzchu. 50-latkowi postawiono zarzut kradzieży jednośladu. A ponieważ za podobne przestępstwa gdańszczanin siedział już wcześniej w więzieniu, usłyszał ów zarzut w recydywie.
Straż Miejska Gdańsk, strazmiejska.gda.pl/, strazmiejska.gda.pl/blog/2018/02/06/sztuka-monitorowania/
Ostatnie Artykuły

Kurhany na trasie nowej drogi i ślady kultury pomorskiej

Mobilny Dom Kultury wraca do czterech dzielnic. Lato pełne warsztatów

Nowe biuro Bechtela w Gdańsku ma obsłużyć atomową inwestycję

Strzał z wiatrówki w 14-latka. Sprawca miał prawie 3,5 promila

Autobusy ominą część Dolnego Miasta. ZTM zmienia trasę na Łąkowej

Trzy sektory spotkają się w Pruszczu Gdańskim. W grze są konkretne rozwiązania

Tramwaje pojadą inaczej na północy Gdańska. Wchodzi autobus T10

Bezpłatne szkolenia z bezpieczeństwa ruszają w Gdańsku. Startuje też kampania

Ul. Łąkowa będzie jednokierunkowa. Autobusy pojadą objazdem

Podwieczorek Społeczny wraca do ogrodu. NGO porozmawiają o sieciach wsparcia

Na Świętym Duchu ruszy pochód i historyczne obozowisko

Recydywista z Przymorza usłyszał zarzuty po kradzieżach za prawie 8 tys. zł

Ranking TOP 10 najlepszych agencji SEO w Gdańsku 2026

Pruszczańska Karta Mieszkańca z nowym partnerem. Sklep daje 10 procent rabatu
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Brygidy w Gdańsku - msze, kancelaria, kontakt
- Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Gdańsku - kontakt, godziny i zakres działania
- VI Komisariat Policji w Gdańsku - kontakt, dzielnicowi, godziny przyjęć
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Gdańsku - kontakt, msze, sakramenty
- Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku - kontakt, wystawy, edukacja
- Graniczny Inspektorat Weterynarii w Gdańsku - kontakt, punkty kontroli, godziny
