Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Obecnie u wielu osób diagnozowane są choroby tarczycy. Najczęściej są to kobiety w różnym wieku. Jednym z dotykających je schorzeń jest niedoczynność tarczycy, która może być powiązana także z chorobą Hashimoto.

Doskwiera Ci ciągłe przemęczenie i senność? Przytyłaś? Jest Ci zimno bez wyraźnego powodu? W takim przypadku możesz chorować na niedoczynność tarczycy.

Gdy pojawiają się problemy z tarczycą, potrzebny będzie endokrynolog Pruszków to jedno z wielu miast, w którym możemy otrzymać jego pomoc. Na wizytę można zapisać się między innymi w prywatnej klinice medycznej Progress Clinic – więcej informacji można uzyskać na stronie www.

Czym dokładnie jest niedoczynność tarczycy? Co ją powoduje? W jaki sposób diagnozuje się niedoczynność? Jak ją leczyć? Odpowiadamy na te wszystkie pytania!

Endokrynolog Pruszków – czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy, którą może zdiagnozować u nas endokrynolog Grodzisk Mazowiecki, Pruszków czy w innym mieście, jest schorzeniem, które polega na niedoborze hormonów tarczycy, co prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych w organizmie.

Najczęściej niedoczynność tarczycy diagnozowana jest u kobiet, a częstość zachorowania rośnie wraz z wiekiem.

Endokrynolog Pruszków – przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może być wywołana przez szereg różnych czynników. Endokrynolog w Pruszkowie lub w innym wybranym przez nas mieście może określić, jaka jest przyczyna schorzenia.

Klasyfikacja niedoczynności tarczycy:

 • niedoczynność pierwotna – występuje przy uszkodzeniu tarczycy
 • niedoczynność wtórna – jest przyczyną niedoboru TSH – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, powiązana z niedoczynnością przysadki
 • niedoczynność trzeciorzędowa – związana z niedoborem tyreoliberyny (TRH), którą wytwarza podwzgórze

Najczęściej endokrynolog Milanówek diagnozuje niedoczynność tarczycy powiązaną z uszkodzeniem gruczołu tarczycowego. Aktualnie jedną z często występujących przyczyn jest choroba Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do zniszczenia komórek tarczycy przez organizm.

Endokrynolog Pruszków – niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto

Endokrynolog Pruszków – objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy bardzo często mylone są z innymi chorobami albo bagatelizowane jako przemęczenie lub wynik stresującej pracy.

Wśród głównych objawów niedoczynności tarczycy wyróżnia się:

 • zwiększenie ciężaru ciała
 • osłabienie, przemęczenie, senność, kłopoty z pamięcią i koncentracją
 • gorsze samopoczucie, stany depresyjne
 • uczucie chłodu, szybkie marznięcie
 • gromadzenie się wody w organizmie i obrzęki podskórne
 • zimna, blada, przesuszona, rogowaciejąca skóra, w tym także objaw brudnych kolan
 • łamliwe, wypadające włosy
 • nieregularne miesiączkowanie

Mogą pojawić się także inne objawy powiązane z niedoborami ważnych związków, na przykład witaminy B12, witaminy D3, żelaza jak anemia, zaburzenia rytmu serca.

Dobry endokrynolog Pruszków wykona szereg badań potrzebnych do zdiagnozowania tarczycy.

Endokrynolog Pruszków – diagnostyka niedoczynności tarczycy

W diagnostyce tarczycy endokrynolog Pruszków NFZ czy prywatnie zleci wykonanie takich badań jak:

 • badania krwi – badania TSH, fT3, fT4, anty-TPO, anty-TG
 • badania USG tarczycy

Endokrynolog Pruszków – leczenie niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto

Zarówno endokrynolog na NFZ, jak również endokrynolog Pruszków prywatnie zaleci nam takie same leczenie.

W przypadku niedoczynności tarczycy stosuje się suplementację hormonu tarczycy T4 albo leki zawierające hormony T3 oraz T4. Tabletki przyjmuje się każdego dnia, rano. Leczenie jest długotrwałe, najczęściej dożywotnie.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.